Zaznacz stronę

Czy rezygnacja z ubezpieczenia to rozsądna decyzja? W czasach rosnących kosztów życia i niepewności finansowej wiele osób szuka oszczędności. I często – zupełnie naturalnie – zastanawiamy się, z czego możemy zrezygnować. Na celowniku pojawiają się różne „niekonieczne” wydatki: subskrypcje, zajęcia dodatkowe… i ubezpieczenia. W tym – ubezpieczenie na życie.

Ale zanim zdecydujesz, że „przecież i tak nic się nie stanie”, pozwól, że opowiem Ci o tym temacie trochę więcej. Bez straszenia, bez naganiania. Po prostu – jak znajomy, który chce Ci pomóc spojrzeć na sytuację z kilku stron.

czy rezygnacja z ubezpieczenia to rozsądna decyzja?

Wprowadzenie do ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenia na życie są rodzajem ubezpieczeń, które zapewniają zabezpieczenie finansowe dla osób bliskich w przypadku śmierci ubezpieczonego lub innych trudnych sytuacjach życiowych. Są one dostępne w różnych formach, w tym jako ubezpieczenia indywidualne i grupowe ubezpieczenia. Wybór odpowiedniej polisy powinien być poprzedzony porównaniem ofert i uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrana polisa będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym, a do tego zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. 

Dobrze jest zastanowić się, czy to, ile kosztuje ubezpieczenie na życie jest w granicach moich możliwości finansowych, ale też czy na wypadek śmierci ubezpieczonego rodzina poradzi sobie z wydatkami i kosztami życia, przynajmniej przez jakiś, określony czas. 

Po co w ogóle jest ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to nie produkt „dla panikarzy”. To jeden z najprostszych i najbardziej przystępnych sposobów, by zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich, gdy Ciebie zabraknie lub nie będziesz w stanie pracować.

Wyobraź sobie, że jesteś głównym żywicielem rodziny, masz kredyt hipoteczny, dzieci, które jeszcze długo będą potrzebować Twojego wsparcia. Jeśli zdarzyłoby się najgorsze – polisa może pozwolić Twoim bliskim spłacić kredyt, nie zmieniać szkoły czy miasta, nie walczyć o przetrwanie.

To także często:

  • ochrona na wypadek poważnej choroby,
  • zabezpieczenie w razie trwałej niezdolności do pracy,
  • ochrona na wypadek trwałej niezdolności do pracy na skutek wypadku,
  • forma oszczędzania (w przypadku polis mieszanych).

Innymi słowy: zy nie chodzi o Ciebie, chodzi o tych, których kochasz.

Rodzaje ubezpieczeń na życie – czy rezygnacja z ubezpieczenia to rozsądna decyzja

Istnieje wiele rodzajów ubezpieczeń na życie, w tym ubezpieczenia na życieubezpieczenia na wypadek trwałego inwalidztwa i ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy. Każdy z nich zapewnia szeroki zakres ochrony i może być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Przy wyborze polisy należy zwrócić uwagę na warunki ubezpieczeniasumę ubezpieczenia i wysokość składki. Dzięki temu możesz mieć pewność, że wybrana polisa będzie najlepiej odpowiadać Twoim oczekiwaniom i możliwościom finansowym.

Bardzo ważne jest też, by przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, szczególnie wyłączenia odpowiedzialności, by wiedzieć, za co ubezpieczyciel NIE odpowiada, a więc nie wypłaci odszkodowania. 

Suma ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia jest jednym z najważniejszych parametrów ubezpieczenia na życie. Określa ona wysokość świadczeń, które zostaną wypłacone w przypadku śmierci ubezpieczonego lub innych zdarzeń losowych. Należy ją dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Warto zwrócić uwagę, aby suma ubezpieczenia była na tyle wysoka, by zapewnić bliskim odpowiednie wsparcie finansowe w trudnych chwilach, czy na przykład spłatę kredytu hipotecznego, który wówczas zostanie na głowie tylko jednej osoby. 

Dlaczego ludzie rezygnują z ubezpieczenia?

Powodów może być wiele – i większość z nich da się zrozumieć:

  • ✂️ chęć cięcia kosztów (szczególnie przy ograniczonym budżecie),
  • 🤷‍♂️ przekonanie, że „jestem zdrowy, nic mi nie będzie”,
  • ❓ brak zrozumienia, co tak naprawdę obejmuje polisa,
  • 🧑‍💼 wiara, że „w pracy mam ubezpieczenie, więc wystarczy”.

Problem w tym, że te decyzje często podejmujemy impulsywnie, a nie strategicznie. A jak pokazuje życie – to właśnie wtedy, gdy czujemy się bezpiecznie, warto zadbać o to, żeby tak było na dłużej.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest rodzajem kredytu, który wymaga zabezpieczenia w postaci nieruchomości. W przypadku kredytu hipotecznego należy również rozważyć ubezpieczenie kredytu, które zapewnia ochronę finansową w przypadku niespłacenia kredytuUbezpieczenie kredytu może być wymagane przez bank lub instytucję finansową, która udziela kredytu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak utrata pracy czy poważna choroba, nasze zobowiązania finansowe będą zabezpieczone.

Czy są sytuacje, gdy rezygnacja ma sens?

Tak. I warto to uczciwie powiedzieć. Ubezpieczenie nie jest dla każdego, zawsze i wszędzie.

Zastanów się nad rezygnacją, jeśli:

  • nie masz już osób finansowo od Ciebie zależnych (np. dzieci są dorosłe, samodzielne),
  • nie masz kredytów czy zobowiązań,
  • masz zgromadzone solidne oszczędności lub inwestycje, które zabezpieczają Twoją rodzinę,
  • Twoja obecna polisa jest przestarzała, zbyt droga i nie daje realnej ochrony.

W takich przypadkach rezygnacja może być rozsądnym wyborem – ale często lepszym rozwiązaniem jest dopasowanie ochrony do nowej sytuacji lub zawarcie nowej, korzystniejszej umowy ubezpieczenia. Weź jednak pod uwagę, że każde z towarzystw ubezpieczeniowych dopasowuje składkę ubezpieczeniową między innymi do wieku osoby, która do ubezpieczenia przystępuje. Młoda osoba zapłaci niewielką składkę ubezpieczeniową. A przy zawieraniu polisy na 10 czy 20 lat zamraża ją sobie na tym poziomie z dnia przystąpienia. 

Natomiast osoba starsza będzie zobowiązana do zapłacenia wyższej składki. Wiąże się to z wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym (z wiekiem ryzyko zachorowania rośnie). Oczywiście to, w jakiej wysokości będzie potencjalne świadczenie finansowe również wpływa na wysokość składki. Tak samo, jak ocena Twojego stanu zdrowia w momencie zawierania umowy. 

Pamiętaj też, że indywidualne ubezpieczenie na życie jest z reguły nieco droższe niż polisa grupowa, ale za to może być znacznie bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Indywidualna polisa jest świetnym uzupełnieniem grupówki. 

Jak ocenić, czy nadal potrzebujesz ubezpieczenia na życie?

Zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy nikt nie jest finansowo ode mnie zależy?
  • Czy mam spłacone wszelkie zobowiązania (np. kredyt hipoteczny)?
  • Czy mam poduszkę finansową na minimum 12 miesięcy życia?
  • Czy moi bliscy poradziliby sobie finansowo, gdyby mnie zabrakło?

Warto również ocenić jakość obsługi ubezpieczyciela z punktu widzenia wypłaty świadczeń i wsparcia oferowanego klientom.

Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedź brzmi „nie” – warto przynajmniej zatrzymać się na chwilę przed decyzją o rezygnacji.

Alternatywy dla całkowitej rezygnacji – czy rezygnacja z ubezpieczenia to rozsądna decyzja

Nie zawsze trzeba wybierać między „mam” a „nie mam”. Oto kilka rozwiązań pośrednich:

  • obniżenie sumy ubezpieczenia – zamiast 500 tys. może wystarczy 100 tys.?
  • zmiana ubezpieczyciela lub wariantu – nowa polisa może być tańsza i lepiej dopasowana,
  • ograniczenie polisy do samego ryzyka śmierci – bez dodatków, ale z podstawową ochroną,
  • polisa grupowa + indywidualna – w pracy masz minimum, prywatnie możesz rozszerzyć.

Rozważ również, jak zmiana ubezpieczyciela lub wariantu może wpłynąć na koszt ubezpieczenia.

Zawsze warto przeliczyć i porównać. Czasem za kilkanaście złotych miesięcznie możesz mieć spokój, że na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń – Twoi bliscy nie zostaną z niczym.

Warto też wiedzieć, że są polisy, w których z części składki odkładane są oszczędności. Jeżeli masz taką właśnie polisę, być może warto ją rozwiązać, wypłacić oszczędności i zawrzeć nową umowę, w której koszt składki jest niższy i obejmuje ona wyłącznie ochronę. 

Podsumowanie – czy rezygnacja z ubezpieczenia to rozsądna decyzja

Rezygnacja z ubezpieczenia na życie nie musi być złą decyzją – pod warunkiem, że jest świadoma, przemyślana i nie zostawia Twojej rodziny bez zabezpieczenia.
Jeśli naprawdę nie stać Cię na obecną polisę – poszukaj tańszej. Czasem wystarczy drobna zmiana, by zachować ochronę.
Pamiętaj: ubezpieczenie to nie tylko wydatek. To czuły gest w stronę tych, których kochasz.

admin