Zaznacz stronę

Prowadzenie firmy to działalność dynamiczna i podlegająca licznym zmianom. Wpływ na to ma kilka czynników. Samo przedsiębiorstwo rozwija się i rozrasta, a to oznacza, że potrzebuje nowych procesów i systemów. Wchodzi też na inne pułapy np. w kwestii rozliczeń. Do tego dochodzą zmieniające się warunki otoczenia – zmiana przepisów, podatków czy pojawiająca się konkurencja. To wymusza stałe aktualizowanie swoich działań i podejmowanie trafnych decyzji. Wsparciem dla przedsiębiorcy mogą być tu odpowiedni specjaliści.

doradca podatkowy Warszawa

Kim jest doradca podatkowy?

Wśród nich swoją uwagę warto zwrócić na doradców podatkowych. To osoby, które specjalizują się w prawie podatkowym. Jednym z ich zadań jest nieustanne śledzenie wprowadzanych zmian, nowelizacji i aktualizacji. Doradcą podatkowym może zostać prawnik, osoba fizyczna bądź prawna, która ukończy odpowiednie kursy i zostanie wpisana na listę doradców podatkowych. Ważne, przed zgłoszeniem się o pomoc do tego rodzaju eksperta, warto sprawdzić jego kwalifikacje i kompetencje. Potwierdzeniem skuteczności działań może być portfolio klientów czy też uzyskane od nich rekomendacje. Bardzo istotną kwestią jest to, by wybrać osobę lub firmę, która naprawdę wie, co robi. Niewłaściwa lub nietrafiona porada może skończyć się w najgorszym razie poważnymi konsekwencjami karno – skarbowymi. W najlepszym wypadku zaś utratą dużych pieniędzy. Kiedy zatem potrzebny jest doradca podatkowy? Warszawa ma kilku takich specjalistów, którzy nie tylko profesjonalnie pomogą, ale wskażą też, kiedy ich wsparcie będzie jeszcze potrzebne.

Kiedy jest potrzebny?

Polskie prawo podatkowe jest bardzo zagmatwane i niezrozumiałe. Do tego bardzo często się zmienia, a to oznacza, że uzyskanie opinii czy interpretacji przepisów wcale nie oznacza, że problem został rozwiązany. Po kolejnej nowelizacji przepisów może się okazać, że dana interpretacja jest już nieaktualna i jej stosowanie może być wręcz szkodliwe.

Do tego, zgodnie z obowiązującym systemem prawnym, niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności. Jeżeli więc prowadzisz działalność gospodarczą i nie chcesz mieć nieprzyjemności, masz dwa wyjścia:

– zająć się stałym śledzeniem zmian w przepisach podatkowych;

– zatrudnić do tego celu specjalistę, np. z danks.pl.

Wsparcie w określonych przypadkach

Drugi wybór jest do tego celu znacznie lepszy. Raz, że dzięki temu możesz się skupić na swojej zasadniczej działalności i nie zagłębiać się w zmieniające się przepisy. Dwa, uzyskasz porady profesjonalne, trafne i przede wszystkim zgodne z aktualnym stanem prawnym.

To kiedy powinieneś poszukać takiego prawnika? Przede wszystkim wtedy, gdy nie jesteś pewien swoich decyzji i szukasz rzetelnych informacji na temat rozliczeń prawnych. Doradca podatkowy podpowie Ci, co masz robić i jak się rozliczać, by wszystko było w porządku.

Wesprze Cię też w prowadzeniu ksiąg podatkowych, w których porządek i klarowność są niezwykle istotne. Dzięki temu unikniesz godzin w urzędach na tłumaczeniach, wyjaśnieniach i udowadnianiu swojej uczciwości.

Przedsiębiorcy muszą regularnie przygotowywać różne dokumenty do urzędu skarbowego. Doradca podatkowy pomoże Ci w prawidłowym opracowaniu deklaracji i zeznań, dzięki czemu po raz kolejny unikniesz nieprzyjemnych sytuacji, a i sam nie będziesz musiał poświęcać na to nadmiaru czasu.

Wiele firm w toku swojego funkcjonowania zmienia formę, łączy się z innymi, czy przechodzi przekształcenia. W przypadku takich fuzji i przekształceń konieczne jest zatrudnienie doradcy podatkowego, ponieważ tego rodzaju procesy bardzo mocno łączą się z rozliczeniami i uporządkowaniem kwestii prawnych. Pamiętaj o tym!

To samo dotyczy restrukturyzacji czy sukcesji. Jeżeli Twoja firma jest przed procesem przebudowania lub zamierzasz ją przekazać w ręce kolejnego pokolenia, pamiętaj, by skonsultować wszystko z doradcą podatkowym.

Tacy fachowcy pomogą również w przypadku konieczności przeprowadzenia audytu czy sprawdzenia due diligence – czyli ogólnej kondycji finansowej firmy. Specjalista nie tylko powie Ci, jak rozliczać się prawidłowo, ale również korzystnie dla Ciebie. Podpowie, jak przekierować finanse i jak nimi zarządzać, by ostateczny bilans był korzystniejszy. Ponadto, wskaże Ci miejsca, w których można wdrożyć zmiany i modyfikacje, dzięki czemu Twoja płynność finansowa się poprawi, nie będziesz potrzebował finansowania zewnętrznego, a nawet wygospodarujesz środki na inwestycje.

Dobry doradca podatkowy, to nie jest koszt. Wręcz przeciwnie – to inwestycja i oszczędność. Oszczędzasz czas, pieniądze i nerwy. O ile środki da się odrobić nawet po stracie. O tyle czasu i nerwów nikt Ci nie odda. Dlatego ich nie trać.