Zaznacz stronę

,,Żaden człowiek nie jest samotną wyspą” są to znane przez wielu ludzi słowa pisarza Ernesta Hemingway’a. To zdanie bardzo dobrze komponuje się z pojęciem inwestowania. Wiele małych kwot przekazanych przez wiele osób na jeden cel przyczynia się do tego, że rośnie pula pieniędzy. Dzięki pozyskanemu kapitałowi firmy mogą tworzyć nowe produkty czy usługi, prowadzić ekspansję na nowe rynki i tym samym rozwinąć swoją działalność.

Czym jest crowdfunding?

Crowdfunding jest to możliwość inwestowania przez klientów indywidualnych lub firmy nawet drobnych pieniędzy w startupy i w ich dalszy rozwój. Myślisz sobie pewnie co możesz na tym zyskać? Są to udziały w przyszłych zyskach lub zarobienie na wzroście wartości startupu. Załóżmy, że dysponujesz oszczędnościami, które chciałbyś zainwestować. Twoi znajomi otwierają browar i proponują, żebyś im pomógł i przekazał 200 000 zł na lokal. Lubisz kolegów to fakt, ale nie chcesz wydawać takiej kwoty. Powiedzmy sobie szczerze, nie ufasz im za bardzo. Wiesz, że lubią browar pić, ale nie wierzysz w ich umiejętności związane z prowadzeniem firmy. Boisz się, że przerośnie ich nadmierna biurokracja i setki formalności. Postanawiasz zainwestować drobne pieniądze, typu 500 zł. W zamian za to otrzymujesz benefity, które zależą od organizatorów. Najczęściej są to akcje lub udziały w zyskach, nabywane w dość okazyjnych cenach, dodatkowo możesz liczyć na zniżki i inne ulgi, pakiety i promocje dla inwestorów.

Załóżmy, że znajomym się powodzi i w następnych latach wykupują sieć browarów i osiągają jeszcze większe przychody. W takim przypadku tak samo Twój przychód proporcjonalnie rośnie, dlatego zależy Ci na rozwoju browaru. W międzyczasie zainwestowałeś drobne kwoty w jeszcze inne inwestycje, typu lot na Marsa i bardziej przyziemne jak branża kurierska. Wiesz, że aby zminimalizować ryzyko dobrym rozwiązaniem jest dywersyfikacja portfela. Postanowiłeś zainwestować również na giełdzie i w popularne kryptowaluty.

Sprawdzoną listę opłacalnych inwestycji znajdziesz m.in. w serwisie Poradnik-Inwestora.pl 

Plusy i minusy crowdfundingu

Wykorzystując crowdfunding nie musisz zakładać skomplikowanych rachunków maklerskich, co jest dodatkowym plusem dla Ciebie, bo oszczędza Twój czas i nerwy. Dzięki temu, że inwestujesz swoje oszczędności w wiele firm na wczesnym etapie otwierają się przed Tobą różne drzwi i możliwość zawierania bezcennych znajomości z przedsiębiorcami i innymi inwestorami. Działając w praktyce uczysz się najwięcej, takie inwestycje na pewno będą lepszą nauką niż przeczytanie kilku książek. Inwestując przez crowdfunding wchodzisz też do danej firmy na bardzo wczesnym etapie, z jednej strony oznacza to wysokie ryzyko związane z upadkiem firmy, przez co stracić możesz wszystkie zainwestowane pieniądze, ale z drugiej strony daje to niespotykane na giełdzie możliwości zwrotu z inwestycji.

Sprawdź, czy crowdfunding jest dla Ciebie. Inwestuj tyle, ile możesz, nawet małe kwoty. Nie zamykaj się na nowe możliwości, sprawdzaj rynek i korzystaj z pomysłów wielu firm. Pamiętaj, że samemu możesz osiągnąć niewiele, ale wiele osób może zmienić Świat.  

admin