Zaznacz stronę

utworzone przez admin | maj 21, 2020 | oszczędności i inwestycje | 0 komentarzy

czy bank zgłasza konto

Lokata jednodniowa to ciekawe rozwiązanie dla osób, które mają do dyspozycji duże środki na koncie. Od długiego czasu banki oferują ją klientom korporacyjnym, którzy mogą przeznaczyć na inwestowanie naprawdę duże środki. Od niedawna mogą z niej skorzystać również klienci indywidualni.

Na czym polega lokata jednodniowa?

Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne i wygodne. Cenią je sobie przede wszystkim ci, którzy nie lubią zamrażania pieniędzy na długi okres i szybko chcą je mieć do swojej dyspozycji. Lokata jednodniowa może być alternatywą dla konta oszczędnościowego, a drobni ciułacze mogą z niej skorzystać, zamiast nieustannego przechowywania pieniędzy na koncie ROR. 

Procedura założenia lokaty jednodniowej jest bardzo prosta, a wiele banków oferuje ją nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To oznacza, że nie musisz iść do banku by zdeponować swoje pieniądze. Środki wpłaca się na lokatę popołudniu. Następnego dnia są już ponownie na koncie powiększone o naliczone odsetki. W zasadzie jest to nawet bardziej lokata nocna. Z uwagi na to, że transakcje odbywają się z dnia na dzień (jeden dzień wpłata, drugi dzień wypłata), zyskała nazwę lokaty jednodniowej.

Lokata jednodniowa – najważniejsze parametry

Przede wszystkim warto wiedzieć, że lokata jednodniowa ma wszystkie cechy standardowej lokaty bankowej. Lokata jednodniowa jest oprocentowana. Oprocentowanie jest stałe lub zmienne. Odsetki bank dopisuje następnego dnia, przy wypłacie środków. To jest jej ogromna zaleta. Codzienna kapitalizacja odsetek powoduje, że z dnia na dzień możesz inwestować większą kwotę. Ważne, by wiedzieć, że oprocentowanie jest liczone w skali roku. Jeżeli więc Twój bank oferuje oprocentowanie na poziomie 3,5%, oznacza to, że tyle otrzymasz w skali roku. Po jednym dniu Twój zysk to 1/365 tej wartości.

Oprocentowanie i podatek

Jeżeli inwestujesz małe środki, to zyski będą groszowe, praktycznie nieodczuwalne, ale to i tak więcej niż na ROR, na którym pieniądze w ogóle nie pracują. Pamiętaj, że od uzyskanych zysków kapitałowych odprowadzisz podatek Belki na poziomie 19%. Zysk jest więc jeszcze mniejszy. Przy inwestowaniu większych kwot, zysk jest bardziej zauważalny. Lokaty jednodniowe mogą być automatycznie odnawialne lub nie. To oznacza, że po zakończeniu jednej lokaty, kapitał plus wypracowane odsetki, bank ponownie lokuje i pracują przez kolejną noc. I tak cały czas, dopóki samodzielnie nie zrezygnujesz z inwestowania. Przy lokatach nieodnawialnych, to Ty musisz pamiętać o tym, by ponownie złożyć dyspozycję w banku.

Jednodniowa lokata jest więc ciekawą alternatywą dla innych form oszczędzenia. Może zastąpić korzystanie z konta oszczędnościowego. 

Dodatkowe informacje

Niektóre banki oferują nawet rozwiązanie, w którym połowa wartości konta osobistego jest automatycznie lokowana na lokacie jednodniowej. Następnego dnia pieniądze wracają na konto i wieczorem są ponownie lokowane. Oczywiście, właściciel konta musi się zgodzić na taką operację. Bank nie robi tego bez jego wiedzy. Do założenia lokaty jednodniowej jest zazwyczaj potrzebne konto osobiste. Z uwagi na czas trwania tego produktu oszczędnościowego, banki nie zgadzają się na zakładanie go bez konta. Dlatego jeżeli interesuje Cię takie rozwiązanie, to zakładając lokatę bankową musisz pamiętać o posiadaniu konta bankowego w tej samej instytucji.

Co więcej, zachęcają klientów, by robić to z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest stały dostęp do inwestowanych środków i codzienna kapitalizacja odsetek. Ma ono też kilka wad. Zysk jest niezwykle mały. To zaledwie kilka groszy przy inwestowaniu kilku tysięcy (około 40 groszy dziennie od 5000zł lokaty, minus podatek Belki, co daje około 30 groszy dziennie). Drugą wadą jest to, że trzeba mieć konto osobiste. Jeżeli Twój bank nie oferuje lokaty jednodniowej, a chcesz taką założyć, to w drugim banku potrzebujesz również konta osobistego.

Ile można zarobić na lokatach jednodniowych?

Bardzo ciekawe zestawienie przygotowały najlepszelokaty.pl. Nie będę go więc tu przytaczać, odsyłam bezpośrednio do źródła.

Jak założyć lokatę jednodniową?

Założyć lokatę jednodniową jest bardzo prosto, musisz tylko pamiętać, by nie zwlekać do późnych godzin wieczornych. Dlaczego? Bo to właśnie wieczorami pieniądze są inwestowane na rynku międzybankowym i jeżeli się spóźnisz, to Twoje środki nie wezmą udziału w prowadzonych transakcjach, a więc Ty nic nie zarobisz. 

Możesz ją założyć samodzielnie, z poziomu własnej bankowości elektronicznej. Możesz też pójść do banku i osobiście złożyć w nim taką dyspozycję. 

Lokata jednodniowa jest jednym z rodzajów lokat bankowych, więc sam proces zakładania jest dokładnie taki sam, jak wszędzie i w innych przypadkach. 

Podsumowanie 

Lokata jednodniowa to w zasadzie lokata nocna, ponieważ Twoje środki inwestowane są nocą. 

Tak jak każdy inny produkt oszczędnościowy, tak i lokata jednodniowa jest obciążona opodatkowaniem. Jest to podatek od zysków kapitałowych, zwany również podatkiem Belki.

Lokaty jednodniowe należą do grupy lokat bankowych i funkcjonują na tych samych zasadach. Dlatego, jeżeli wiesz jak działają inne produkty, to wiesz też, jak działa lokata jednodniowa.

Lokatą jednodniową możesz zastąpić swoje konto oszczędnościowe. 

Lokaty jednodniowe dostępne są w oprocentowaniu stałym i oprocentowaniu zmiennym. Zanim zdecydujesz się na depozyt – sprawdź to. 

W przypadku nowych klientów bank zwraca się z prośbą o założenie konta rozliczeniowego ROR oraz podanie danych niezbędnych do identyfikacji oszczędzającego. Na lokacie jednodniowej nie zarobisz milionów, nawet przy wysokiej inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że wysokie oprocentowanie przyniesie Ci tutaj lepsze wyniki niż inwestują w inną lokatę terminową. Cechą charakterystyczną takiej lokaty jest bowiem codzienna kapitalizacja odsetek, a to ogromna przewaga nad pozostałymi produktami oszczędnościowymi. 

Zalety lokaty jednodniowej

Ponadto, lokaty jednodniowe pozwalają zachować płynność finansową i stały dostęp do swojego kapitału, a jednocześnie generują dodatkowy zysk. 

Większość banków oferuje lokaty jednodniowe przede wszystkim klientom korporacyjnym, dlatego, że z reguły maja oni znacznie więcej środków pieniężnych, które warto zainwestować na okres jednego dnia. 

To dobry sposób na pomnożenie Twoich oszczędności, szczególnie jeżeli nie chcesz tych pieniędzy zamrażać na określony czas. W ten sposób mogą one na siebie zarabiać pozostając w Twojej dyspozycji i stale na rachunku.

Przed zainwestowaniem pieniędzy sprawdź, która z ofert dostępnych na rynku daje wyższe oprocentowanie. Lokaty z wyższym oprocentowaniem przyniosą Ci większy zysk, a pamiętaj, że mówimy o oszczędności w perspektywie jednego dnia. Nie ma więc szans na to, by były to znaczące odsetki. 

Wiele banków też wskazuje na jeszcze jedną korzyść, jaką daje inwestowanie w lokaty jednodniowe. Jest to ochrona Twoich pieniędzy przed inflacją. Przekazanie środków do depozytu, jakim jest lokata, depozytu, który gwarantuje jakiś tam poziom oprocentowania, powoduje, że inflacja jest dla nich mniej „bolesna”.

Pamiętaj jednak o obowiązku odprowadzenia podatku. Fakt, że bank zrobi to za klienta. Trzeba jednak wiedzieć, że ten podatek wpływa na Twoje oszczędzanie i oszczędności. Niestety, negatywnie wpływa. 

Na koniec

Jak sama nazwa wskazuje, jednodniowa lokata to krótka forma oszczędzania, której czas trwania to zaledwie jeden dzień. Odsetki dopisywane są każdego dnia (codzienna kapitalizacja odsetek), a to powoduje, że nawet niskie oprocentowanie nie jest tak złe, jak przy kapitalizacji kwartalnej czy półrocznej. Twoje pieniądze mogą na siebie zarabiać, a zyski dopisywane do kapitału mogą ponownie znaleźć się w depozycie i generować kolejne oszczędności. Przejrzyj dostępne oferty i inwestuj swoje nadwyżki.

admin