Lokata jednodniowa to ciekawe rozwiązanie dla osób, które dysponują dużymi środkami na koncie. Od długiego czasu banki oferują ją klientom korporacyjnym, którzy mogą przeznaczyć na inwestowanie naprawdę duże środki. Od niedawna mogą z niej skorzystać również klienci indywidualni.
Na czym polega lokata jednodniowa?
Jest to rozwiązanie bardzo elastyczne i wygodne. Cenią je sobie przede wszystkim ci, którzy nie lubią zamrażania pieniędzy na długi okres. Może być alternatywą dla konta oszczędnościowego, a drobni ciułacze mogą z niej skorzystać, zamiast nieustannego przechowywania pieniędzy na koncie ROR. Procedura założenia lokaty jest bardzo prosta, a wiele banków oferuje ją nawet z poziomu bankowości elektronicznej. To oznacza, że nie musisz iść do banku by zdeponować swoje pieniądze. Środki wpłaca się na lokatę popołudniu. Następnego dnia są już ponownie na koncie powiększone o naliczone odsetki. W zasadzie jest to nawet bardziej lokata nocna. Z uwagi na to, że transakcje odbywają się z dnia na dzień (jeden dzień wpłata, drugi dzień wypłata), zyskała nazwę lokaty jednodniowej.
Lokata jednodniowa – najważniejsze parametry
Lokata jednodniowa jest oprocentowana. Oprocentowanie jest stałe lub zmienne. Odsetki bank dopisuje następnego dnia, przy wypłacie środków. To jest jej ogromna zaleta. Codzienna kapitalizacja odsetek powoduje, że z dnia na dzień możesz inwestować większą kwotę. Ważne, by wiedzieć, że oprocentowanie jest liczone w skali roku. Jeżeli więc Twój bank oferuje oprocentowanie na poziomie 3,5%, oznacza to, że tyle otrzymasz w skali roku. Po jednym dniu Twój zysk to 1/365 tej wartości.
Oprocentowanie i podatek
Jeżeli inwestujesz małe środki, to zyski będą groszowe, praktycznie nieodczuwalne, ale to i tak więcej niż na ROR, na którym pieniądze w ogóle nie pracują. Pamiętaj, że od uzyskanych zysków kapitałowych odprowadzisz podatek Belki na poziomie 19%. Zysk jest więc jeszcze mniejszy. Przy inwestowaniu większych kwot, zysk jest bardziej zauważalny. Lokaty jednodniowe mogą być automatycznie odnawialne lub nie. To oznacza, że po zakończeniu jednej lokaty, kapitał plus wypracowane odsetki, bank ponownie lokuje i pracują przez kolejną noc. I tak cały czas, dopóki samodzielnie nie zrezygnujesz z inwestowania. Przy lokatach nieodnawialnych, to Ty musisz pamiętać o tym, by ponownie złożyć dyspozycję w banku.
Dodatkowe informacje
Niektóre banki oferują nawet rozwiązanie, w którym połowa wartości konta osobistego jest automatycznie lokowana na lokacie jednodniowej. Następnego dnia pieniądze wracają na konto i wieczorem są ponownie lokowane. Oczywiście, właściciel konta musi się zgodzić na taką operację. Bank nie robi tego bez jego wiedzy. Do założenia lokaty jednodniowej jest zazwyczaj potrzebne konto osobiste. Z uwagi na czas trwania tego produktu oszczędnościowego, banki nie zgadzają się na zakładanie go bez konta.
Co więcej, zachęcają klientów, by robić to z poziomu swojej bankowości elektronicznej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest stały dostęp do inwestowanych środków i codzienna kapitalizacja odsetek. Ma ono też kilka wad. Zysk jest niezwykle mały. To zaledwie kilka groszy przy inwestowaniu kilku tysięcy (około 40 groszy dziennie od 5000zł lokaty, minus podatek Belki, co daje około 30 groszy dziennie). Drugą wadą jest to, że trzeba mieć konto osobiste. Jeżeli Twój bank nie oferuje lokaty jednodniowej, a chcesz taką założyć, to w drugim banku potrzebujesz również konta osobistego.
Ile można zarobić na lokatach jednodniowych?
Bardzo ciekawe zestawienie przygotowały najlepszelokaty.pl. Nie będę go więc tu przytaczać, odsyłam bezpośrednio do źródła.