Zaznacz stronę

Lokaty jednodniowe – porównanie, to tekst, którego nie planowałam pisać. Jednak po opublikowaniu ogólnego tekstu o lokatach jednodniowych, pojawiło się na mojej skrzynce wiele pytań, dotyczących właśnie ich porównania. Dlatego też, odpowiadając na te pytania, postanowiłam przygotować tekst, w którym prezentuję zestawienie.

Lokaty jednodniowe

Nie będę powtarzać wszystkich informacji, bo można je znaleźć w artykule poświęconym konstrukcji i zasadom działania lokat jednodniowych

W tym miejscu przypomnę tylko, że lokata jednodniowa, to w zasadzie lokata nocna, ponieważ zakłada się ją w godzinach popołudniowych, a rano pieniądze są znów na koncie inwestującego. Wypłacone jest saldo i oprocentowanie. 

Lokaty jednodniowe do niedawna dostępne były wyłącznie dla przedsiębiorców. Obecnie mogą z nich skorzystać również osoby prywatne. Dla przedsiębiorców to bardzo dobry sposób na powiększenie kapitału przedsiębiorstwa, bez zamrażania środków firmy na długo. 

Warto jeszcze przypomnieć, że dla założenia lokaty nocnej konieczne jest konto w banku, w którym otwierana jest lokata. Z uwagi na jej krótki czas zapadalności, banki nie oferują tego rozwiązania bez rachunku bankowego.

lokaty jednodniowe

Porównanie lokat jednodniowych

Porównanie lokat jednodniowych dotyczy wyłącznie ich oprocentowania. Kapitalizacja i tak odbywa się co dzień, a koszy za zerwanie nie wchodzą w grę (ewentualnie banki przewidują utratę odsetek), ponieważ rano, następnego dnia po jej utworzeniu, i tak jest rozwiązywana. Dlatego też ranking lokat jednodniowych również opiera się wyłącznie na porównaniu oprocentowania. Jakie zatem oferty można spotkać na rynku?

Oprocentowanie lokat bankowych jednodniowych Idea Bank

Oferowana przez Idea Bank lokata PING PONG to oprocentowanie stałe na poziomie 1,4%Minimalna wpłata to 500 zł, a maksymalna to 20 000 zł. Lokata jest nieodnawialna. Bank wymaga posiadania konta osobistego. Lokatę można założyć przez internet lub za pomocą aplikacji mobilnej. 

To świetna alternatywa dla konta oszczędnościowego.

Bank Millenium lokaty terminowe jednodniowe

Bank Millennium oferuje swoim klientom dwa rodzaje lokaty jednodniowej. Jedna z nich to lokata Millennium, a druga Millenet. Ich parametry są takie same. Różnią się jedynie sposobem ich zakładania. Lokatę Millennium można założyć telefonicznie lub w oddziale, a Millenet przez internet lub za pomocą aplikacji mobilnej

Bank oferuje oprocentowanie od 0,5% do 0,8%. Lokata może być odnawialna lub nieodnawialna, a środki z przesyłane są na rachunek bankowy. Minimalna kwota wpłaty to 500 zł.

Ranking lokat bankowych mBank

mBanku również można założyć lokatę jednodniową. Bank oferuje oprocentowanie stałe na poziomie 0,5%. Lokata jest nieodnawialna. Można ją założyć przez internet.

Lokata na nowe środki czy konto oszczędnościowe

Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być świetną alternatywą dla konta oszczędnościowego. Dlaczego? Ponieważ kapitalizacja odsetek odbywa się tutaj każdego dnia, a nowa inwestycja zakłada może być już z wyższym saldem. 

Konto oszczędnościowe nie daje Ci takich możliwości. Odsetki naliczane są tam po ustalonym z góry okresie rozliczeniowym i rzadko kiedy wynosi on właśnie jeden dzień. 

Kilka ważnych informacji na koniec

Depozyty terminowe, do których należy właśnie lokata jednodniowa to rozwiązanie, które w stosunkowo bezpieczny sposób pozwala Ci pomnażać Twoje środki. Jak to w bankach zwykle bywa, skoro coś jest bezpieczne, to pewnie jest też mało zyskowne. I tak faktycznie jest. Zysk z lokaty terminowej nie jest wysoki, ale lepsze to niż nic. A nic masz wtedy, gdy pieniądze bezczynnie spoczywają na Twoim koncie. 

Pamiętaj, że lokata może nie być dostępna dla nowych klientów banku. Zwykle dlatego, że przy lokatach jednodniowych jest konieczność otwarcia konta osobistego. Jeżeli jednak masz już konto, to nie należysz do nowych klientów i możesz o taką lokatę wnioskować. 

Najlepsze lokaty bankowe znajdziesz w rankingu lokat bankowych. Pamiętaj, by zapoznać się z nim szczegółowo zanim zainwestujesz swoje pieniądze. 

Musisz mieć też na uwadze, że w przypadku lokat jednodniowych również musisz odprowadzić podatek od zysków kapitałowych. Ta danina znacznie uszczupli Twoje zyski. Tak samo jest, gdy prowadzisz konto oszczędnościowe, a jednak przy lokacie te zyski wpadają Ci codziennie. 

Czy lokata jednodniowa jest lepsza od lokat długoterminowych? Trudno powiedzieć, bo tu wiele zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeżeli chcesz mieć stały dostęp do gotówki, to zdecydowanie lepsza będzie jednodniowa. Jeżeli jednak możesz ją na jakiś czas zamrozić, to rozważyłabym założenie lokaty długoterminowej. Najlepiej porównać obydwie oferty lokat w danym banku i na podstawie tego porównania zdecydować. 

Kilka dodatkowych informacji 

Duże znaczenie ma też maksymalna kwota lokaty, ponieważ to od niej zależy w dużym stopniu wysokość odsetek. Oczywiście wysokość oprocentowania też ma znaczenie, ale to podstawa tego rozliczania jest tutaj kluczowa. 

Tego rodzaju lokaty oszczędnościowe mogą się okazać ciekawym zabezpieczeniem dla Ciebie, aczkolwiek krótki okres trwania lokaty wymusza na Tobie stałe śledzenie sytuacji. 

Pieniądze zgromadzone na lokacie zabezpiecza Ci Bankowy Fundusz Gwarancyjny, nadzorowany przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie ma więc obaw, że „jakimś przypadkiem” pieniądze z lokaty znikną.

Jeżeli masz do wyboru lokatę terminową, konta oszczędnościowe czy lokaty walutowe – to kluczowe w podjęciu decyzji powinno być to, czego Ty potrzebujesz i jakie są Twoje oczekiwania od tego produktu. Dodatkowo warto sprawdzić oprocentowanie depozytu, bo może ono pomóc Ci w podjęciu decyzji. 

Do zamknięcia lokaty jednodniowej dochodzi o poranku, więc z początkiem dnia Twoje pieniądze są znowu do Twojej dyspozycji. 

Oferta lokat bankowych jednodniowych nie jest duża, ale mimo wszystko warto się jej przyjrzeć. 

Wybór lokat jednodniowych nie jest duży. Jak tylko się coś zmieni, pojawi się nowa oferta lub te opisane zostaną zmienione, natychmiast zaktualizuję wpis i dam Wam znać. W razie pytań zapraszam do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego, który znajduje się na stronie głównej. Można również swoje pytania zamieszczać w komentarzach. Na wszystkie odpowiem.

admin