Zaznacz stronę

Wiele osób zadaje w sieci pytanie, czy polisa OC przedłuża się automatycznie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jakie okoliczności wiązały się z polisą wygasającą. Czy to było ubezpieczenie po poprzednim właścicielu, czy OC wcześniej samodzielnie zawarte.

Czy OC przedłuża się automatycznie po wykupieniu wcześniejszej umowy przeze mnie?

Ubezpieczenie OC jest, jak wiadomo, polisą obowiązkową. Każdy kierowca, posiadający samochód musi je wykupić. Zasadniczo taką polisę zawiera się na rok. Po jego zakończeniu należy zawrzeć nową umowę. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • znaleźć nowe ubezpieczenie i podpisać nową umowę z nowym towarzystwem;
  • podpisać nową umowę z tą samą firmą ubezpieczeniową – można tu pokusić się o negocjowanie warunków;
  • nie robić nic, a wtedy polisa OC przedłuża się automatycznie.

Najmniej korzystnym rozwiązaniem jest automatyczne przedłużenie polisy OC. W tej sytuacji nie można bowiem negocjować warunków, nie można porównać cen i zmienić zakresu. Można jedynie przyjąć zaproponowaną ofertę. Trzeba jednak pamiętać w tym wypadku o wyjątkach. Otóż jeżeli poprzednie ubezpieczenie OC zostało wykupione na raty i ostatnia składka nie została zapłacona lub nie została zapłacona w terminie, firma ubezpieczeniowa nie przedłuży OC automatycznie. Wiąże się to z formą zabezpieczenia firm ubezpieczeniowych. Jeżeli kierowca nie zapłaci kolejnej lub kolejnych rat, towarzystwo ubezpieczeniowe nie może wypowiedzieć umowy. Ochrona trwa nadal, mimo że klient nie zapłacił. Automatyczne przedłużenie OC w tej sytuacji byłoby dla firmy więc niekorzystnym działaniem. Jest bowiem ryzyko, że klient ponownie będzie zalegał z opłatami, a towarzystwo poniesie straty.

czy polisa OC przedłuża się automatycznie

Czy ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, gdy kupię samochód z polisą?

Jeżeli kierowca kupuje samochód z ważnym ubezpieczeniem OC, to ochrona trwa do dnia, który określony jest w umowie ubezpieczenia. O tym trzeba pamiętać. Przy przejmowaniu polisy OC nie przedłuża się ona automatycznie i kolejną umowę trzeba zawrzeć samodzielnie. Oczywiście, firma, która dotychczas oferowała ochronę, zaproponuje nowe warunki, ponieważ zależy jej na utrzymaniu przejętego klienta. Jednak nie trzeba się na nie zgadzać. Można poszukać nowego ubezpieczenia. Najlepszym sposobem będzie tutaj skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC.

Czy możliwe jest przedłużenie OC po terminie?

Jeżeli samochód jest ubezpieczony, a wygasającą polisę zawarła ta sama osoba, która obecnie jest jego właścicielem, to nie ma takiej możliwości, by nastąpiło przedłużenie OC po terminie. 14 dni przed końcem ubezpieczenia, firma informuje, że polisa niedługo wygaśnie i przesyła parametry nowej ochrony. Jeżeli właściciel polisy nic z tym nie zrobi, ochrona trwa do dnia, do którego została zawarta, a zaraz następnego zostaje uruchomione nowe ubezpieczenie. W ten sposób można uniknąć przerwy w ubezpieczeniu OC, która wiąże się z potencjalnymi karami. Jeżeli jednak wygasa ubezpieczenie po poprzednim właścicielu auta, to nie takiej opcji, jak przedłużenie OC po terminie. Polisa wygasa, a kierowca pozostaje bez ochrony. Może zawrzeć nową umowę ubezpieczeniową, ale nie będzie to przedłużenie. Jeżeli przerwa będzie zbyt długa, kierowca może się narazić na poważne koszty związane z niedopełnieniem obowiązków ubezpieczeniowych.

automatyczne przedłużenie OC

Gdy nie podoba mi się ubezpieczenie OC automatycznie przedłużone…

Może się tak zdarzyć, że kierowca zawrze nową umowę ubezpieczenia, ale nie złoży wypowiedzenia w dotychczasowej firmie. Wówczas będzie miał dwa ubezpieczenia: nowe i ubezpieczenie OC automatycznie przedłużone. Przepisy prawa rozwiązały tę kwestię, zwalniając kierowców z sytuacji podwójnego ubezpieczenia. Tym rozwiązaniem jest wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC, które można praktycznie bez konsekwencji złożyć u dotychczasowego ubezpieczyciela. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie 11 lutego 2013 roku, każdy ubezpieczony może złożyć wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC w dowolnym momencie. Jedyny koszt, jaki musi ponieść, to opłata za udzieloną ochronę od dnia przedłużenia polisy do dnia jej wypowiedzenia. Im szybciej kierowca się zorientuje, że ma dwie polisy, tym mniej za przedłużoną zapłaci.

Podsumowując:

1. Jeżeli wygasa polisa zawarta przez danego kierowcę, to następnego dnia po wygaśnięciu zostaje ona automatycznie przedłużona;

2. Jeżeli wygasa polisa przejęta po poprzednim właścicielu, to jej automatyczne przedłużenie nie jest możliwe;

3. Przedłużenie OC po terminie nie jest możliwe w żadnej sytuacji;

4. Wypowiedzenie automatycznie przedłużonego OC można złożyć w dowolnym momencie.