Zaznacz stronę

Pytanie, jak sprawdzić OC, bardzo często pojawia się w kontekście kupowania używanego samochodu czy kolizji z udziałem innego pojazdu. Sytuacje są różne i nie każdy kierowca jest uczciwy – to trzeba sobie jasno powiedzieć. Właśnie dlatego, warto weryfikować te informacje, które się dostaje. Jedną z nich jest właśnie dotycząca OC. Całe szczęście, można to łatwo sprawdzić. Wystarczy jedynie telefon z dostępem do internetu.

Jak sprawdzić czy auto ma OC, tak jak deklaruje to jego właściciel?

Podczas kupowania samochodu od jego obecnego właściciela, często pada pytanie o aktualne opłaty. Warto wówczas zweryfikować polisę ubezpieczeniową czy przegląd techniczny pojazdu. Może się jednak tak zdarzyć, że właściciel nie będzie miał przy sobie odcinka, który faktycznie poświadczyłby, że samochód jest ubezpieczony. W takiej sytuacji z pomocą przyjdzie baza UFG. Znajdują się w niej wszystkie ubezpieczone samochody, a dostęp do podstawowych danych jest swobodny dla wszystkich, którzy chcieliby z niej skorzystać. Baza UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) pozwala na zweryfikowanie aktualności ubezpieczenia, ale na dany dzień. Nie informuje, do kiedy pojazd jest ubezpieczony. To jednak gwarancja tego, że gdy kupisz taki samochód, to swobodnie możesz nim wrócić do domu, bo ma ważną polisę ubezpieczeniową.

Jak złożyć zapytanie w UFG?

Wystarczy wejść na stronę bazy UFG i wprowadzić wymagane przez formularz dane. Konieczne jest podanie numeru rejestracyjnego lub numeru VIN pojazdu. Trzeba podać datę, której zapytanie dotyczy oraz kraj. Konieczne jest też wprowadzenie specjalnego kodu, który stanowi zabezpieczenie przed robotami. Kod widać na ekranie. Wystarczy go przepisać. Po krótkiej chwili na ekranie pojawiają się następujące dane:

  • marka i model pojazdu;
  • odpowiedź na pytanie, czy samochód jest objęty ubezpieczeniem;
  • nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i jego adres.

I wszystko staje się jasne. Jeżeli samochód nie jest objęty ubezpieczeniem, to taka informacja również zostanie wyświetlona. Wiesz już, czy ten samochód faktycznie jest ubezpieczony czy nie.

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Na drogach czasami dochodzi do kolizji. Najlepiej w takiej sytuacji wezwać policję. Jeżeli jednak sprawca przyznaje się do winy, to samo jego oświadczenie powinno wystarczyć. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca nie musi mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego wykupienie ubezpieczenia. Przez to trudno jest sprawdzić, gdzie jest ubezpieczony. Sam też może nie chcieć udzielić takiej informacji lub rzeczywiście, może tego nie pamiętać. Jak w takiej sytuacji, często dość nerwowej, sprawdzić OC samochodu sprawcy? Tu również z pomocą przychodzi baza UFG. Sprawdzenie OC sprawcy odbywa się tak samo, jak w opisanym wyżej przypadku. Wyszukiwarka UFG podaje dane na dzień zdarzenia, więc nie ma tutaj wątpliwości co do aktualności ubezpieczenia. Jedna prosta weryfikacja UFG i poszkodowany może być spokojny. Najważniejsze, by koniecznie spisał numery rejestracyjne sprawcy. Bez tego bowiem nic nie wskóra.

Jak sprawdzić numer polisy OC?

Pojawić się może teraz wątpliwość, czy takie zapytanie UFG coś w ogóle da, gdy sprawca odjedzie i nie da numeru swojej polisy. Oczywiście, że da. Poza tym, że system wyświetla informacje o pojeździe i nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiedzialnego za samochód, to wyświetla również numer polisy ubezpieczeniowej. Wystarczy go przepisać do wniosku o wypłatę odszkodowania i firma ubezpieczeniowa szybko zidentyfikuje swojego klienta, z którego OC zostanie wypłacone odszkodowanie. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić czy auto ma OC, to odpowiedzią jest wyłącznie baza UFG. To najlepsze i najbardziej wiarygodne źródło informacji, które pomoże Ci pociągnąć do odpowiedzialności sprawcę zdarzenia lub zweryfikować kupowany od kogoś samochód.