OC po terminie to zapytanie, które bardzo często się pojawia i powtarza. Właśnie dlatego postanowiłam się z nim porządnie rozprawić. Kwestia OC po terminie nie jest też jednoznaczna. Może bowiem chodzić o to czy możliwa jest opłata OC po terminie, przedłużenie umowy lub jej wypowiedzenie. W poniższych podrozdziałach omówię każdy z tych elementów.
Ubezpieczenie OC
Na początek kilka słów wstępu. Ubezpieczenie OC pojazdu to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jego wykupienie jest więc koniecznością, jeżeli ma się samochód lub motocykl.
Wybór firmy ubezpieczeniowej należy już jednak do samego ubezpieczonego. W tym zakresie nie regulują tego żadne przepisy. Polisa OC zawierana jest zazwyczaj na rok i po tym okresie należy przedłużyć ją na kolejny.
Rzadko zdarza się, by ubezpieczenie można było zawrzeć na dwa lata, ale i tak się da w wyjątkowych okolicznościach. Polisę możesz opłacić jednorazowo, w dwóch ratach, czterech lub dwunastu. Gdy opłacasz ją jednorazowo jest najtańsza. Gdy opłacasz w dwóch ratach jest droższa i tak dalej. Najkorzystniej jest zapłacić raz i mieć problem z głowy.
Po upływie okresu ubezpieczenia umowę można przedłużyć w tej samej firmie lub zawrzeć ją w nowej. Wszystko zależy od ubezpieczonego. To tyle tytułem wstępu. Teraz kwestie OC po terminie określonym w umowie ubezpieczenia.
Przedłużenie OC po terminie
Może się tak zdarzyć, że koniec ochrony ubezpieczeniowej jakoś się przegapi. Nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ firma, która dotychczas oferowała polisę, przedłuży ją automatycznie. W ten sposób zapominalski kierowca nie ma przerwy w ubezpieczeniu i cały czas korzysta z ważnego OC. Ochrona trwa nadal, na tych samych warunkach. Konieczne jest tylko opłacenie składki. Przedłużenie OC po terminie nie jest więc problemem, ponieważ taka sytuacja się nie zdarza.
Gorzej, gdy w planach masz zmianę ubezpieczyciela lub samochodu, a termin wygaśnięcia polisy minął i towarzystwo automatycznie zawarło nową. Co wtedy? Zmiana ubezpieczyciela OC po terminie też jest możliwa. Wystarczy szybko zawrzeć nową umowę w nowym towarzystwie i niezwłocznie ją opłacić. Do firmy, która automatycznie przedłużyła ubezpieczenie trzeba wysłać wypowiedzenie umowy OC. Będzie oczywiście konieczne opłacenie OC za te kilka dni, kiedy poprzednia firma świadczyła ochronę, ale nie będą to duże pieniądze.
Składka jest bowiem dzielona na 365 dni – w ten sposób uzyskuje się stawkę dzienną. Tę stawkę dzienną firma mnoży razy liczbę dni, gdy ochrona trwała. Wynik jest należnością dla poprzedniego ubezpieczyciela. I taka opłata OC powinna wpłynąć do pierwszej firmy. Takie rozwiązanie jest korzystne.
W polskich przepisach jest przewidziana kara za brak ciągłości OC. Jej wysokość jest uzależniona od tego, jak długo trwała ta przerwa. Więcej na temat kar znajduje się w osobnym artykule. Automatyczne przedłużenie OC eliminuje ten problem.
Kierowca nie otrzyma mandatu za przerwę, ominie go również kara za brak OC. Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu, dotychczasowy ubezpieczyciel nie przedłuży umowy, wówczas trzeba niezwłocznie zawrzeć taką samodzielnie. Ubezpieczyciel może nie przedłużyć umowy, jeżeli kierowca nie opłacał regularnie składek. W takiej sytuacji może pojawić się przerwa w OC. Jak uniknąć kary? Szybko zawrzeć nową lub pamiętać o tym przed upływem terminu.
OC po poprzednim właścicielu pojazdu
Samodzielnie trzeba wykupić polisę OC również wtedy, gdy kupujesz samochód używany. Możesz przejąć umowę OC po poprzednim właścicielu pojazdu, ale obowiązuje ona wyłącznie do dnia jej wygaśnięcia. Taka polisa OC nie ulega automatycznemu przedłużeniu, ponieważ zmienił się właściciel pojazdu.
Gdy ubezpieczenie OC wygaśnie, a Ty nie zawrzesz nowej umowy ubezpieczenia, wówczas nie masz ważnego ubezpieczenia OC, a to wiąże się z konsekwencjami.
Musisz więc pamiętać o tym i niezwłocznie wykupić nowe ubezpieczenie OC i zapłacić składkę ubezpieczenia oc w terminie.
Opłata OC po terminie (nieopłacona polisa oc)
Skoro mowa o opłacaniu składek, warto wiedzieć, jakie konsekwencje pociąga za sobą opłata OC po terminie. W najlepszym przypadku – żadnych. Firmy ubezpieczeniowe wyznaczają czas na opłacenie składki, a gdy się go nie dotrzyma, wówczas wysyłają ponaglenia, których zadaniem jest zmotywowanie ubezpieczonego do uiszczenia opłaty.
Dopiero, gdy te ponaglenia nie działają, wówczas firma wysyła poważniejsze wezwania i rozpoczyna naliczanie odsetek za nieterminową wpłatę. Spóźnienie z opłatą OC w żaden sposób jednak nie wpływa na samą umowę. Od momentu jej zawarcia jest ona ważna, a kierowca ma ubezpieczenie. Problemy mogą być wyłącznie finansowe – dopłata kary za nieterminową wpłatę.
Dodatkowym kłopotem może być to, że firma nie przedłuży polisy automatycznie. Niezapłacenie składki ubezpieczeniowej w terminie nie pociąga za sobą dużych kar czy innych konsekwencji. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że gdy uporczywie będziesz unikać opłacenia OC, to firma ubezpieczeniowa może się zdecydować na skierowanie sprawy do sądu. Sąd wyda postanowienie o natychmiastowym uregulowaniu zobowiązania. Towarzystwo ubezpieczeniowe może zawnioskować i klauzulę wykonalności i zwrócić się do komornika z prośbą o wyegzekwowanie długu. Windykacja należności nie będzie dla spóźnialskiego niczym przyjemnym.
Nałożenie komornika istotnie pogarsza zdolność kredytową i w przyszłości może uniemożliwić zaciągnięcie kredytu konsumenckiego lub hipotecznego.
A co z wypowiedzeniem ubezpieczenia?
Wypowiedzenie OC po terminie
Kilka słów o tym już było w pierwszym paragrafie. Wypowiedzenie OC po terminie też jest możliwe, pod warunkiem, że zostaną zachowane pewne zasady. Jeżeli martwisz się o podwójne ubezpieczenie OC, wypowiedzenie wznowionej polisy (automatycznie przedłużonej) możesz złożyć w dowolnym momencie jej trwania. Nie ma żadnych ograniczeń czasowych.
Trzeba jedynie złożyć w dotychczasowym towarzystwie odpowiednie pismo, a do niego dołączyć informację na temat ochrony ubezpieczeniowej w innej firmie. Dotychczasowy ubezpieczyciel obliczy, ile kosztowało go udzielenie ochrony i rozwiąże umowę. Koszt ochrony trzeba pokryć, ale jest to jedyny wydatek związany z rezygnacją z polisy.
Jak widać, kwestia OC po terminie – czy to opłat, czy przedłużenia, czy wypowiedzenia nie jest bardzo skomplikowana czy problematyczna. Nie wiąże się też z dużymi konsekwencjami. Jeżeli więc zdarzyło Ci się o czymś zapomnieć, to szybko opłać/wypowiedz/zawrzyj polisę i problem zostanie rozwiązany.
Kilka słów podsumowania:
Opłata OC po terminie jest możliwa, ale trzeba się liczyć z tym, że ubezpieczyciel naliczy dodatkowe odsetki za opóźnienie. Z tego względu zdecydowanie lepiej jest uregulować opłatę OC w terminie.
Jeżeli masz kilka samochodów to wszystkie pozostałe pojazdy również należy objąć ochroną. Dla każdego auta wykupuje osobne ubezpieczenie.
Cena OC zależna jest od wielu czynników, a jednym z nich jest samo towarzystwo ubezpieczeniowe. Dlatego zanim pozwolisz na automatyczne przedłużenie polisy, sprawdź, czy inna firma nie zaproponuje Ci niższej składki ubezpieczeniowej.
Brak OC
Jeżeli masz jakąś zaległą składkę ubezpieczenia oc – uregulują ją tak szybko, jak tylko to możliwe. W przeciwnym razie polisa OC nie wznowi się sama i możesz odpowiedzieć finansowo z powodu braku OC. Kary za brak polisy są stosunkowo wysokie. Zależą od długości przerwy w ubezpieczeniu (są trzy przedziały czasowe) oraz od rodzaju pojazdu. Samochody ciężarowe są obciążone najwyższymi karami. Podobnie jak ciągniki samochodowe. Dlatego nie warto ryzykować i jeździć bez ważnego ubezpieczenia oc.
Gdy jednak decydujesz się kontynuować poprzednią polisę OC – to w zasadzie nic nie musisz robić.
W przypadku sprzedaży samochodu Twoja polisa OC może zostać przejęta przez nowego właściciela pojazdu, ale nie wznowi się automatycznie.
Brak OC, konsekwencje i najczęściej zadawane pytania
Jeżeli dojdzie do wypadku, na skutek którego wystąpi spowodowanie szkody, to pokrzywdzony może wnioskować o wypłatę odszkodowania z własnego OC. Dostanie pieniądze a firma zastosuje regres ubezpieczeniowy. Co to takiego? Ściągnie pieniądze ze sprawcy zdarzenia lub właściciela pojazdu, który był odpowiedzialny za zdarzenie, ale miał nieopłacone oc lub nie miał OC w ogóle.
Poszkodowany musi mieć wypłacone odszkodowanie, ale dzięki instytucji regresu ubezpieczeniowego, firma ubezpieczeniowa nie jest w takiej sytuacji stratna.
Brak ochrony ubezpieczeniowej jest więc bardzo ryzykowny.
Zakład ubezpieczeń nie będzie brał na siebie odpowiedzialności ani konsekwencji, gdy kierowca nie zadba o to, by mieć aktualną polisę lub nie zapłaci za zawartą polisę w ustalonym terminie. Brak opłaty jest utożsamiany (w pewnym sensie) z brakiem OC.
Opłata OC po terminie – jak opłacisz składkę OC
Dziś uregulowanie opłaty nie jest skomplikowane. Wystarczy, że opłacisz składki na konto ubezpieczyciela czy towarzystwa ubezpieczeniowegowe wskazanym przez ubezpieczyciela terminie i tyle.
Polisa OC jest obowiązująca z chwilą zawarcia umowy lub zgodnie ze wskazanym w umowie terminem. Możesz bowiem podpisać umowę OC wcześniej i wskazać w niej moment, od kiedy ochrona ubezpieczeniowa powinna działać.
Nieopłacenie składki możesz zablokować możliwość jej automatycznego wznowienia w kolejnym okresie. Dlatego właściciel samochodu powinien zapłacić OC w terminie.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe egzekwuje należne mu składki.
O regularnym płaceniu należy pamiętać szczególnie w przypadku płatności ratalnej.
Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny i regulacje prawne
Do zapłaty składki ubezpieczeniowej służy specjalne konto bankowe. Jeżeli nie masz w danym momencie pieniędzy możesz wnioskować o późniejszy termin płatności składki na ubezpieczeniu OC. Nie stracisz przez to ważnego OC, polisa ubezpieczeniowa będzie działać i a Twoja umowa nie będzie miała statusu „niezapłacone oc”.
To właściciel pojazdu odpowiada za posiadanie ochrony ubezpieczeniowej, brak OC i za to, czy polisa oc wznowi się automatycznie.
Opłata oc powinna nastąpić najpóźniej w dniu rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
Kwestie OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.
Wybór właściwego towarzystwa ubezpieczeniowego zależny jest wyłącznie od Ciebie. Przepisy ustawy nie wprowadzają tutaj żadnych ograniczeń. To Ty decydujesz, w której firmie się ubezpieczysz i zapłacisz oc. Pamiętaj, by swoją składkę OC uregulować w terminie, by korzystać z ważnego OC.
Pamiętaj, że brak OC pociąga za sobą konsekwencje, dlatego opłacenie OC jest tak ważne.
- Kiedy warto kupować używane rzeczy i jak robić to mądrze - 5 września, 2024
- Minimalizm a oszczędzanie – jak mniej znaczy więcej - 28 sierpnia, 2024
- Jak oszczędzać na zakupach online - 21 sierpnia, 2024