Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy można kupić OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) z terminem minionym? Czy da się zawrzeć umowę OC z datą wsteczną? OC jest jednym z ubezpieczeń komunikacyjnych. To polisa obowiązkowa, którą regulują zapisy odpowiedniej ustawy. W związku z tym, każdy właściciel pojazdu musi ją zawrzeć lub przedłużyć na kolejny rok. Zgodnie z przepisami brak ważnego ubezpieczenia wiąże się z karami, których wysokość zależy od rodzaju pojazdu i czasu, w którym ubezpieczenia nie było. Czy zatem, w razie pominięcia terminu ważności polisy, można zawrzeć ubezpieczenie OC z datą wsteczną?
Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – kiedy można uniknąć opóźnienia?
W natłoku spraw i obowiązków może się zdarzyć, że kierowca zapomni kupić ubezpieczenie OC lub przedłużyć istniejące. By uniknąć tego rodzaju sytuacji, firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek automatycznego przedłużania obowiązującej ochrony. Ustawa dokładnie to precyzuje. Dzień po wygaśnięciu aktualnego ubezpieczenia, z automatu, zawierana jest nowa umowa OC. Można je oczywiście wypowiedzieć i zawrzeć nową polisę ubezpieczeniową. Niemniej, kierowca cały czas ma ochronę i nie ma przerwy w ubezpieczeniu. Co za tym idzie, ubezpieczenie OC z datą wsteczną nie jest mu wówczas potrzebne. Ten automatyzm jednak nie zawsze działa i wtedy trzeba kupić OC samodzielnie. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupujesz polisę, powinno Cię o tym poinformować. Nie zawsze tak jest.
Zdarza się, że zakup oc jest ostatnim etapem kontaktu i towarzystwo ubezpieczeniowe nie informuje swojego klienta o upływających terminach.
Kiedy OC nie zostanie automatycznie przedłużone?
Swoją polisę OC kierowca może opłacać w systemie ratalnym. Jeżeli ubezpieczony spóźni się z opłaceniem którejś raty lub ostatniej nie opłaci w ogóle, wówczas firma ubezpieczeniowa nie ma z obowiązku automatycznego przedłużenia ubezpieczenia. Firma nie przedłuży OC również wtedy, gdy, podczas trwania ochrony, samochód zostanie sprzedany, a nowy właściciel skorzysta z aktualnej polisy do końca trwania umowy.
Zakup używanego samochodu skutkuje tym, że nowe ubezpieczenie trzeba zawrzeć samodzielnie. W przeciwnym razie kierowca i pojazd pozostaną bez ochrony. Do automatycznego przedłużenia polisy nie dojdzie również wtedy, gdy przed końcem umowy kierowca złoży wypowiedzenie w towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie pismo jest dla obydwu stron wiążące. Z nadejściem daty wskazanej w umowie ochrona się skończy i trzeba kupić ubezpieczenie OC samodzielnie.
Czy można zawrzeć ubezpieczenie OC z datą wsteczną?
Może się zdarzyć, że kierowca zapomni o ubezpieczeniu swojego pojazdu, i dodatkowo spełni jeden z warunków wstrzymujących automatyczne przedłużenie. Gdy przypomni sobie o swoim zaniedbaniu, może wnioskować do firmy ubezpieczeniowej o ubezpieczenie OC z datą wsteczną. Czy towarzystwo wystawi mu taki dokument? Czy można kupić ubezpieczenie OC z datą wsteczną? Otóż nie. Zgodnie z przepisami polisa OC działa najwcześniej od dnia, w którym strony podpiszą umowę. Można się ubezpieczyć w terminie późniejszym, który dopiero ma nadejść. Żadna jednak firma nie wystawi polisy OC, która miałaby obowiązywać od dnia, który już minął. Powodów takiego rozwiązania jest wiele.
Jednym z nich jest fakt, że kierowcy mogliby wówczas decydować się, by kupić oc po jakimś nieszczęśliwym zdarzeniu, a firma ubezpieczeniowa musiałaby wziąć na siebie odpowiedzialność za czas, w którym nie świadczyła ochrony ubezpieczeniowej. Żaden agent ubezpieczeniowy nie weźmie więc na siebie ryzyka ubezpieczenia klienta z datą wsteczną, a tym samym nie przedłuży polisy, która wygasła kilka dni wcześniej.
Wiele towarzystw ubezpieczeniowych jednakże działa w ten sposób, że przypomina o upływającym terminie i daje szanse na samodzielne zorganizowanie sobie nowej ochrony, zanim nastąpi automatyczne przedłużenie oc. Wszystko zależy jednakże od towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie wszystkie informują. Niektóre z nich z automatu przygotowują nową umowę ubezpieczeniową. Takie działanie tłumaczą dążenie do zachowania ciągłości ubezpieczenia swoich klientów.
Co grozi za brak ubezpieczenia OC?
Brak OC to przede wszystkim kary finansowe. Ich wysokość zależy od tego, jak długo pojazd porusza się bez polisy (trzy kategorie stawek) oraz od tego, jaki to pojazd (trzy kategorie pojazdów). Czas bez ubezpieczenia liczony jest w następujących przedziałach czasowych:
- do trzech dni;
- od czterech do czternastu dni;
- powyżej czternastu dni.
Pojazdy podzielone zostały na:
- motocykle;
- samochody osobowe;
- samochody ciężarowe.
Wysokość kar finansowych zmienia się co roku. Więcej na ten temat znajduje się w osobnym artykule. Można jednak ponieść dodatkowe konsekwencje. Jeżeli kierowca bez ważnego OC spowoduje wypadek lub kolizję, to wypłatą odszkodowania zajmie się UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Nie oznacza to, że kierowca będzie zwolniony z odpowiedzialności finansowej. Po rozliczeniu z poszkodowanym, UFG obciąży sprawcę zdarzenia poniesionymi przez siebie kosztami i wyegzekwuje od sprawcy należne pieniądze. Kwoty bywają bardzo wysokie, dlatego warto mieć to na uwadze i o tym pamiętać. Jeżeli więc wiesz, że zbliża się czas, to kup polisę OC nawet z wyprzedzeniem, ale na pewno nie po czasie.
Co zrobić, gdy zorientuję się, że nie mam OC?
Przede wszystkim trzeba natychmiast odwiedzić wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe i zawrzeć umowę ubezpieczenia OC z jednym z nich. Należy to zrobić jak najszybciej. Jeżeli do kolizji w tym czasie nie doszło, to całe szczęście. Może się też tak zdarzyć, że kierowca uniknie kary za przerwę w ubezpieczeniu. Nie wszystkie auta są pod tym kątem weryfikowane. Nie warto jednak ryzykować i zawrzeć umowę OC, jak tylko się zorientujesz, że nie masz OC. Zdecydowanie lepiej od razu się ubezpieczyć i móc spać spokojnie. Przy czym, trzeba mieć świadomość, że nie będzie to ubezpieczenie OC z datą wsteczną, tylko z dniem zawarcia. Przerwa w ochronie będzie więc odnotowana w UFG i nie ulegnie zatarciu.
Zawarcie ubezpieczenia oc uchroni Cię jednak od ewentualnych konsekwencji. Jeżeli bowiem w czasie kontroli drogowej policja zweryfikuje Cię pod kątem ubezpieczenia, to sprawdzi tylko, czy aktualnie jest ono wykupione. Z reguły nie sprawdza wtedy ciągłości oc a jedynie posiadanie ważnej polisy.
Kilka uwag na koniec OC z datą wsteczną
Nie oznacza to, że na pewno, na sto proces unikniesz kary. Brak ciągłości oc może być zweryfikowany przy innej okazji i wtedy kary nie da się uniknąć. Jednak im krótsza będzie przerwa, tym niższy mandat trzeba będzie zapłacić.
Do tego pamiętaj, że brak ważnego OC również wiąże się z konsekwencjami. Oprócz kary ustalonej ustawowo możesz dodatkowo otrzymać mandat karny za jazdę bez ważnej polisy. Brak OC stanowi bowiem przeszkodę w bezpiecznym poruszaniu się pojazdem.
To samo dotyczy też OC krótkoterminowego. O samej opcji ubezpieczenia krótkoterminowego będę opowiadała przy innej okazji. W tym miejscu wspomnę tylko, że w niektórych okolicznościach dopuszczalne jest ubezpieczenie krótkoterminowe, a jeżeli i jego zabraknie, to kierowca również poniesie konsekwencje.
Pamiętaj też o konieczności wykupienia polisy po zakupie używanego pojazdu. Choć używane auto może mieć aktualne oc w momencie jego kupowania, to potem ono wygasa i obowiązek wykupienia polisy spoczywa już na nowym właścicielu.
Podsumowanie i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
- Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek zachować ciągłość ubezpieczenia. Posiadanie OC jest jednym z elementów weryfikowanych w czasie kontroli drogowej.
- Możliwe jest automatyczne przedłużenie polisy, gdy cały czas jeździsz tym samym samochodem i chcesz utrzymać ubezpieczenie w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Polisa odnowi się wówczas bez Twojego udziału.
- Automatycznemu przedłużeniu nie podlegają te umowy, które dotyczą pojazdów sprzedanych w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej, czyli po zakupie używanego samochodu.
- Nieubezpieczone pojazdy nie powinny poruszać się po drogach.
- Obowiązkiem właściciela pojazdu jest ubezpieczyć każdy zarejestrowany pojazd.
- Zakup ubezpieczenia może się odbyć wcześniej, przed wygaśnięciem aktualnej polisy, a samo ubezpieczenie będzie obowiązywało zaraz po dniu wygaśnięcia poprzedniej ochrony ubezpieczeniowej.
- Nie jest możliwy zakup ubezpieczenia z datą wsteczną.
- Wystawienie polisy przed terminem nie skutkuje skróceniem czasu poprzedniej ochrony ubezpieczeniowej. Nowa polisa i tak działa dopiero po zakończeniu poprzedniej ochrony.
- W razie braku ubezpieczenia oc, gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, wypłatę odszkodowania bierze na siebie ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, ale kierowca, który jest winny wypadkowi, musi zwrócić pieniądze.
I kolejne
- Brak OC może się wiązać z koniecznością opłacenia kary ustawowej.
- Do ubezpieczenia OC możesz dokupić dodatkowe ubezpieczenia, jak assistance, nnw czy auto casco.
- Agenci ubezpieczeniowi mogą doradzić Ci wybór właściwej ochrony. Dlatego też warto skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym.
- Kary za brak ciągłości ubezpieczenia może też nałożyć inspekcja transportu drogowego. Brak OC to poważny problem dla kierowcy.
- Jeżeli brak OC to za wyrządzone szkody odpowiada sprawca z własnej kieszeni.
- Zakład ubezpieczeń komunikacyjnych nie weźmie na siebie ryzyka ubezpieczenia OC z datą wsteczną.
- W nowej polisie możesz zmienić zakres ubezpieczenia. Możesz wybrać na przykład OC, AC, Assistance.
- W ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym również prowadzone są okresowe wyrywkowe kontrole ciągłości w ubezpieczeniu OC, dlatego nie warto ryzykować. Szczególnie, że nie da się uzupełnić swojego zapominalstwa polisą z datą wsteczną.
- Towarzystwa ubezpieczeniowe nie podejmują się ryzyka zawarcia ubezpieczenia OC z terminem, który już minął. Żadna firma nie sprzeda klientowi ubezpieczenia oc z datą wsteczną.
- Posiadanie obowiązkowego oc to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale również zapewnienie sobie bezpieczeństwa finansowego.
- Automatyczne przedłużenie oc nie zawsze jest możliwe. Jeżeli płacisz ratami i nie opłacisz ostatniej, firma ubezpieczeniowa nie zdecyduje się na przedłużenie Ci ochrony.
- Fundusze inwestycyjne vs ETF – co jest lepsze - 15 stycznia, 2025
- Dlaczego dywersyfikacja jest kluczem do sukcesu inwestycyjnego - 8 stycznia, 2025
- Bezpieczne inwestowanie w kryptowaluty: Przewodnik dla początkujących - 18 grudnia, 2024
Funkcja trackback/Funkcja pingback