Ubezpieczenie domu w budowie to bardzo interesujące uzupełnienie oferty ubezpieczeń nieruchomości. Klasyczna polisa, która zabezpiecza dom czy mieszkanie, nie działa w momencie, gdy nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania, czyli jest w trakcie budowy, przebudowy lub rozbudowy. Jednak taka nieruchomość również jest zagrożona nieszczęśliwymi zdarzeniami. Przed ich finansowymi konsekwencjami może uchronić właśnie ubezpieczenie domu w budowie.

Ubezpieczenie domu w budowie – co to takiego
Jest to jeden z produktów oferowanych w ramach ubezpieczeń majątkowych, dotyczący nieruchomości. Polisa obejmuje dom, który jest:
- w budowie;
- w przebudowie;
- w rozbudowie.
Takie nieruchomości nie nadają się do zamieszkania, a wprowadzenie się możliwe jest dopiero po uzyskaniu decyzji od inspektora budowlanego. W związku z tym, że nie są to (okresowo) budynki mieszkalne, nie mogą być objęte klasycznym ubezpieczeniem nieruchomości. Na okres prac budowlanych można je objąć właśnie specjalnie do tego celu przygotowanym ubezpieczeniem domu w budowie. W ten sposób, inwestycja, jaką jest budowa, rozbudowa lub przebudowa, również może zostać objęta ochroną ubezpieczeniową, a w razie zdarzenia ubezpieczony nie poniesie konsekwencji finansowych.

Ubezpieczenie domu w budowie – początek i koniec odpowiedzialności
Bardzo ważną kwestią jest rozpoczęcie i zakończenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. O ile ochrona kończy się wraz z oficjalnym zakończeniem prac budowlanych (odebranie budynku przez inspektora nadzoru budowlanego), o tyle jej rozpoczęcie jest zależne od firmy ubezpieczeniowej. I tak, w niektórych firmach ubezpieczeniowych, ochrona rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, czyli wytyczeniem geodezyjnym terenu i jego niwelacją. Inne towarzystwa zaś proponują rozpoczęcie ochrony do wylania fundamentów, bo wtedy jest już zaczątek budowy. Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej rozpocząć ochronę wcześniej. Przecież maszyny, sprzęty, a często również materiały gromadzone są na terenie budowy wcześniej. Co w sytuacji, gdyby doszło do ich uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży? Koszty ponosiłby odpowiedzialny za budowę. Warto więc od samego początku otoczyć swoją inwestycję ochroną.
Jakie ryzyka można uwzględnić w ubezpieczeniu domu w budowie?
Zasadniczo, firmy ubezpieczeniowe oferują dwie grupy ryzyk ubezpieczeniowych. Są to ryzyka podstawowe oraz ryzyka dodatkowe. W ramach ryzyk podstawowych mamy:
- ogień;
- zalanie;
- powódź;
- huragan;
- uderzenie pioruna;
- eksplozja;
- grad;
- lawina;
- obsuwanie ziemi;
- trzęsienie ziemi;
- zapadanie się ziemi.
Wśród ryzyk dodatkowych można (włączanych do polisy za dopłatą) znaleźć natomiast znaleźć:
- kradzież materiałów budowlanych;
- kradzież elementów składowych nieruchomości;
- dewastację;
- kradzież sprzętów budowlanych;
- dewastacja i wandalizm.

Istotne jest tutaj to, że teren budowy musi być zabezpieczony, by firma ubezpieczeniowa wzięła na siebie odpowiedzialność za ryzyka spowodowane przez osoby trzecie. Rodzaj zabezpieczeń zależny jest zarówno od etapu, na jakim jest dana budowa oraz od oczekiwań towarzystwa ubezpieczeniowego. Podsumowując, firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo ciekawe możliwości w zakresie zabezpieczenia inwestycji, jaką jest budowa, rozbudowa lub przebudowa domu. Wystarczy przejrzeć kilka ofert, by szybko zorientować się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Niemniej, dobrze jest wcześniej przemyśleć swoje oczekiwania dotyczące okresu ochrony jak i jej zakresu. Jeżeli wśród Was są osoby zainteresowane zakupieniem tego rodzaju ubezpieczenia, mają wątpliwości lub pytania, zapraszam do zadawania ich poniżej. Z przyjemnością na wszystkie odpowiem (w miarę możliwości ). W kolejnych tekstach z tego działu pojawią się dalsze informacje na temat ubezpieczeń nieruchomości, w tym również domów w budowie (wyłączenia, szczególne zasady itp.).