Zaznacz stronę

Ubezpieczenie domu w budowie to bardzo interesujące uzupełnienie oferty ubezpieczeń nieruchomości. Klasyczna polisa, która zabezpiecza dom czy mieszkanie, nie działa w momencie, gdy nieruchomość nie nadaje się do zamieszkania, czyli jest w trakcie budowy, przebudowy lub rozbudowy. Jednak taka nieruchomość również jest zagrożona nieszczęśliwymi zdarzeniami. Przed ich finansowymi konsekwencjami może uchronić właśnie ubezpieczenie domu w budowie. Zobacz, na czym ono polega, jakie zdarzenia obejmuj i kiedy działa.

ubezpieczenie domu w budowie

Ubezpieczenie domu w budowie – co to takiego

Jest to jeden z produktów oferowanych w ramach ubezpieczeń majątkowych, dotyczący nieruchomości. Polisa obejmuje dom, który jest:

  • w budowie;
  • w przebudowie;
  • w rozbudowie.

Takie nieruchomości nie nadają się do zamieszkania, a wprowadzenie się możliwe jest dopiero po uzyskaniu decyzji od inspektora budowlanego. W związku z tym, że nie są to (okresowo) budynki mieszkalne, nie mogą być objęte klasycznym ubezpieczeniem nieruchomości. Na okres prac budowlanych można je objąć właśnie specjalnie do tego celu przygotowanym ubezpieczeniem domu w budowie. W ten sposób, inwestycja, jaką jest budowa, rozbudowa lub przebudowa, również może zostać objęta ochroną ubezpieczeniową, a w razie zdarzenia ubezpieczony nie poniesie konsekwencji finansowych. Warto rozważyć ochronę budowanego domu, ponieważ jest to również ochrona Twoich finansów i inwestycji, którą już wniosłeś na poczet przyszłego domu. 

ubezpieczenie budowy domu

Ubezpieczenie domu w budowie – początek i koniec odpowiedzialności

Bardzo ważną kwestią jest rozpoczęcie i zakończenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. O ile ochrona kończy się wraz z oficjalnym zakończeniem prac budowlanych (odebranie budynku przez inspektora nadzoru budowlanego), o tyle jej rozpoczęcie jest zależne od firmy ubezpieczeniowej. I tak, w niektórych firmach ubezpieczeniowych, ochrona rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, czyli wytyczeniem geodezyjnym terenu i jego niwelacją. Inne towarzystwa zaś proponują rozpoczęcie ochrony do wylania fundamentów, bo wtedy jest już zaczątek budowy. Moim zdaniem, zdecydowanie lepiej rozpocząć ochronę wcześniej. Przecież maszyny, sprzęty, a często również materiały gromadzone są na terenie budowy wcześniej. Co w sytuacji, gdyby doszło do ich uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży? Koszty ponosiłby odpowiedzialny za budowę. Warto więc od samego początku otoczyć swoją inwestycję ochroną.

Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku ubezpieczenia domu w budowie, ochrona obejmuje nie tylko budynek (jego często nie ma nawet na samym początku), ale rownież teren na którym ta ubezpieczona nieruchomość znajduje się. Koszt takiego ubezpieczenia w dużym stopniu zależy od szacunkowej wartości nieruchomości, a w przypadku domu, który jest poddawany przebudowie często też od stopnia faktycznego zużycia nieruchomości.

Jakie ryzyka można uwzględnić w ubezpieczeniu domu w budowie?

Ryzyka ubezpieczeniowe to zdarzenia losowe, które mogą dotknąć powzięta inwestycję. Zasadniczo, firmy ubezpieczeniowe oferują dwie grupy ryzyk ubezpieczeniowych. Są to ryzyka podstawowe oraz ryzyka dodatkowe. W ramach ryzyk podstawowych mamy:

  • ogień;
  • zalanie;
  • powódź;
  • huragan;
  • uderzenie pioruna;
  • eksplozja;
  • grad;
  • lawina;
  • obsuwanie ziemi;
  • trzęsienie ziemi;
  • zapadanie się ziemi.

Wśród ryzyk dodatkowych można (włączanych do polisy za dopłatą) znaleźć natomiast znaleźć:

  • kradzież materiałów budowlanych;
  • kradzież elementów składowych nieruchomości;
  • dewastację;
  • kradzież sprzętów budowlanych;
  • dewastacja i wandalizm.
polisa na dom w budowie

Istotne jest tutaj to, że teren budowy musi być zabezpieczony, by firma ubezpieczeniowa wzięła na siebie odpowiedzialność za ryzyka spowodowane przez osoby trzecie. Rodzaj zabezpieczeń zależny jest zarówno od etapu, na jakim jest dana budowa oraz od oczekiwań towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Warto również sprawdzić, czy wybrana firma ubezpieczeniowa oferuje również dodatkowe, specjalistyczne formy ochrony. Chodzi tu o to, czy zabezpieczone są materiały budowlane, ubezpieczenie na wypadek katastrofy budowlanej, wypadek w trakcie prac budowlanych czy uszkodzeń domu, których może dojść na skutek robót budowlanych. Wszystkie te elementy mogą znacząco przyczynić się do poczucia bezpieczeństwa i ochrony Twoich finansów. 

Jakie zdarzenia losowe ubezpieczyć?

Wiele tutaj zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Na pewno warto w tej sprawie porozmawiać z doradcą ubezpieczeniowym. To on, na podstawie swojej wiedzy i dotychczasowego doświadczenia, pomoże ustalić zakres ochrony. 

Wiele zdarzeń losowych może na przykład nie dotyczyć Twojej nieruchomości (np. zalanie z akwenów). Po co więc się na nie ubezpieczać? W ten sposób jedynie podniesiesz koszt ochrony, a wcale nie zapewnisz sobie większego bezpieczeństwa. 

Inne skutki zdarzeń losowych mogą być natomiast dla Ciebie bardziej dotkliwe (jak np. kradzież) i z tego powodu warto te ryzyka włączyć do swojej polisy. Opłacenie składki nie będzie bowiem tak kosztowne, jak odkupienie utraconych sprzętów czy materiałów budowlanych. 

Ochrona ubezpieczeniowa – co warto wiedzieć

Wybierając ubezpieczenie domu w budowie chronisz budowany dom, ale nie tylko. W ten sposób możesz też zabezpieczyć sprzęty, maszyny oraz materiały budowlane, które zgromadzone są na terenie budowy. To bardzo ważne z uwagi na to, że często ich zgromadzenie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego też ich utrata wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Jakie rodzaje budynków mogą być chronione przez ubezpieczenie domu w budowie?

To również bardzo istotne zagadnienie. Jak wspomniano wcześniej, ochrona ubezpieczeniowa może się rozpocząć już na etapie wytyczenia działki przez geodetę czy też od wylania fundamentów. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się zdecydować na rozpoczęcie ochrony później. Możesz ubezpieczyć dom w stanie surowym zamkniętym lub zrezygnować z ochrony, gdy osiągniesz właśnie stan surowy zamknięty. W takiej sytuacji, gdy zrezygnujesz z umowy przed terminem, możesz ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki. Oczywiście pod warunkiem, że zapłaciłeś za całe ubezpieczenie z góry. Przy płatności ratalnej nie ma takiej możliwości. 

Suma ubezpieczenia domu w budowie i wartość wypłaty

Suma ubezpieczenia domu w budowie powinna być równa wartości nieruchomości. Jak oszacować, jaka jest wartość domu, który jest dopiero budowany? Określa się ją na podstawie projektu i wartości wybranych materiałów. Natomiast jeżeli chodzi o wypłatę odszkodowania, to zależna jest ona zarówno od sumy ubezpieczenia (to maksymalna kwota, jaka może zostać wypłacona) oraz od zdarzenia czy uszkodzeń. Specjalista wysłany przez ubezpieczyciela (rzeczoznawca) określa wartość szkody i na tej podstawie określa wartość wypłaty. 

Ubezpieczenie domu w budowie – podsumowanie 

Podsumowując, firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo ciekawe możliwości w zakresie zabezpieczenia inwestycji, jaką jest budowa, rozbudowa lub przebudowa domu. Wystarczy przejrzeć kilka ofert, by szybko zorientować się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Niemniej, dobrze jest wcześniej przemyśleć swoje oczekiwania dotyczące okresu ochrony jak i jej zakresu. Jeżeli wśród Was są osoby zainteresowane zakupieniem tego rodzaju ubezpieczenia, mają wątpliwości lub pytania, zapraszam do zadawania ich poniżej. Z przyjemnością na wszystkie odpowiem (w miarę możliwości ). W kolejnych tekstach z tego działu pojawią się dalsze informacje na temat ubezpieczeń nieruchomości, w tym również domów w budowie (wyłączenia, szczególne zasady itp.).

Słowa kluczowe: dokument owu, dom w budowie, dom, włamaniem, budowie, stan surowy zamknięty, elementy zewnętrzne, domu, uderzenia pioruna, pomoc prawna, czas budowy, sprzęt agd, realizacji budowy, obejmuje ochrona, stałe elementy, wymóg kredytodawcy, ubezpieczenie, wykonaniem fundamentu, zakresu ochrony, placu budowy lub, wypadek kradzieży, życiu prywatnym, etapie budowy, najczęściej zadawane pytania, zakończeniu budowy, budowa domu, szkód powstałych, instalacji elektrycznej, zapytać ubezpieczyciela, rozszerzenie ochrony, robót budowlanych, wyłączeniami odpowiedzialności, dzień zakończenia budowy, przedmiotem ochrony, budowanym domu, towarzystwa ubezpieczeniowe, domu jednorodzinnego, koniec okresu ubezpieczenia, ubezpieczenia budowy, domu w budowie, ogólne warunki ubezpieczenia, ubezpieczenie budowy, wyposażenie domu, wykupić ubezpieczenie domu, trakcie budowy, zdarzeń losowych, ubezpieczenie domu jednorodzinnego, ubezpieczenia domu, ubezpieczenie domu w, kosztuje ubezpieczenie domu, ubezpieczenie budowy domu, obejmuje ubezpieczenie domu, ubezpieczenie domu w budowie

admin