Ubezpieczenie nieruchomości – co to jest i jak działa
Ubezpieczenie nieruchomości to polisa dobrowolna. Jej wybór zależy od woli i decyzji ubezpieczonego. Są wyjątkowe sytuacje, jak na przykład zaciągnięcie kredytu hipotecznego, które niejako wymuszają dokonanie takiego zakupu. W każdej innej sytuacji, zawarcie polisy na dom lub mieszkanie jest całkowicie nieobowiązkowe.
Ubezpieczenie nieruchomości – co to takiego
Ubezpieczenie mieszkania to polisa ubezpieczeniowa, która zabezpiecza dom lub mieszkanie ubezpieczonego. Ochronę możesz dopasać pod własne potrzeby. Podejmując decyzję o ubezpieczeniu, należy rozważyć, co chcemy objąć ochroną oraz jakie zagrożenia mają się znaleźć w odpowiedzialności ubezpieczyciela. W zależności od firmy ubezpieczeniowej na rynku dostępne są bardzo różne formy ochrony. Dlatego zanim zdecydujesz się na jakąś polisę mieszkaniową, zapoznaj się najpierw z owu polisy mieszkaniowej, by wiedzieć, co obejmuje i od czego chroni.
Ubezpieczenie nieruchomości – co można objąć ochroną
Polisa na dom lub mieszkanie składa się niejako z dwóch części. Pierwszą z nich jest jest ubezpieczenie murów i stałych elementów. Jest to umowa podstawowa, której zawarcie jest konieczne, by móc wykupić dodatkową ochronę majątku. W ramach dodatkowej ochrony w polisie mieszkaniowej można natomiast ubezpieczyć:
- ruchomości domowe;
- altanki;
- nekropolie;
- garaże;
- zwierzęta domowe.
Niektóre firmy ubezpieczeniowe dodatkowo dołączają do polisy mieszkaniowej również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, czy inne interesujące zabezpieczenia. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie ruchomości domowych, to ono również dzieli się na kilka pomniejszych opcji. Jest to ubezpieczenie:
- sprzętu i wyposażenia domowego;
- wartości gotówkowych;
- biżuterii;
- dzieł sztuki.
Decydując się na objęcie ochroną ruchomości domowych, nie trzeba wybierać wszystkich opcji. Jeżeli w domu nie znajdują się żadne dzieła sztuki, to nie trzeba ich ubezpieczać, szczególnie, że wiąże się to z podniesieniem składki. Decydując się na tę ochronę, ubezpiecz tylko te ruchomości domowe, które faktycznie posiadasz. To jest ogromna zaleta tego rodzaju rozwiązań. Polisę mieszkaniową możesz dopasować do siebie: swoich potrzeb, oczekiwań i wymagań.
Kiedy działa ubezpieczenie mieszkania – ryzyka objęte ochroną
Polisa mieszkaniowa działa w określonych sytuacjach, są to tak zwane ryzyka ubezpieczeniowe. Podstawowe ryzyka to:
- pożar;
- zalanie mieszkania z kanalizacji;
- niekiedy również przepięcie.
Ryzyka dodatkowe to:
- uderzenie pioruna;
- wichury i silne wiatry;
- zalanie mieszkania wodami opadowymi;
- powódź, która prowadzi do innego rodzaju zalania mieszkania;
- uszkodzenie z powodowane zwalonym drzewem;
- działanie niskich temperatur
- kradzież z włamaniem.
Jeżeli klient jest zainteresowany wyłącznie wybranymi ryzykami, to ubezpieczy się na ewentualność ich wystąpienia. Nie musi wybierać wszystkich. Jeżeli jednak chce się ubezpieczyć na każdą okoliczność, to lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z formuły All Risk. To ubezpieczenie od ryzyk nazwanych i nienazwanych. Ryzyka nazwane, to wszystkie, które zostały opisane i zdefiniowane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, natomiast ryzyka nienazwane, to wszystkie pozostałe, które spowodowały szkody. Ubezpieczenie all risks odpowiada więc za wszelkie szkody wyrządzone przez działanie sił natury czy osoby trzecie. W przypadku ubezpieczenia od konkretnych ryzyk nazwanych, ochroną objęte są tylko szkody powstałe na skutek zdarzeń losowych wymienionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania
Dobre ubezpieczenie mieszkania powinno być wybrane po starannej analizie potrzeb i oczekiwań. Trzeba się zastanowić, jakie elementy nieruchomości mają zostać objęte ochroną polisy mieszkaniowej oraz jakie ryzyka należy uwzględnić. Warto w tym zakresie skorzystać z porady agenta ubezpieczeniowego i poczytać poradniki dostępne w sieci. Im większa i szersza wiedza w temacie, tym lepiej można dopasować dla siebie polisę.
Weź też pod uwagę zdarzenia, które faktycznie mogą stanowić zagrożenie dla Twojego majątku. Szkody wyrządzone przez siły natury bywają naprawdę kosztowne i bardzo dokuczliwe. W przypadku szkód wyrządzonych przez osoby trzecie – koszty nie są tak duże, ale również warto zabezpieczyć się finansowo na okoliczność ich wystąpienia.
Na co zwracać uwagę?
Przed podpisaniem umowy warto też sprawdzić zakres ochrony ubezpieczenia. Polisy mieszkaniowe, które są dostępne obecnie na rynku znacznie się od siebie różnią. Jedna firma obejmie swoją odpowiedzialnością altanki, nekropolie czy garaże, a inna w zakres ubezpieczenia włącza zwierzęta domowe, czy na przykład ryzyko wyłudzenia pieniędzy. Naturalnie, zależnie od wybranego zakresu ochrony – składka będzie się zmieniać, ale to i tak jest koszt niższy, niż trzeba by było pokryć w razie wystąpienia szkody. A na wysokość składki wpływa wiele różnorodnych czynników, co powoduje, że można ją też nieco obniżyć (np. poprzez wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń nieruchomości)
Warto też sprawdzić czy zakres ubezpieczenia nieruchomości uwzględnia ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Na czym ono polega. To ubezpieczenie, które pokryje szkody wyrządzone innym osobom przez Ciebie lub Twoich bliskich.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest bardzo podobne do tego, które trzeba wykupić jako kierowca pojazdu. Różnica polega na tym, że w przypadku OC komunikacyjnego ubezpieczyciel pokrywa szkody wyrządzone podczas użytkowania pojazdu. Natomiast OC w życiu prywatnym pokrywa szkody wyrządzone w czasie codziennego życia: gdy wybijesz sąsiadowi szybę, gdy wytrącisz mu z ręki telefon, a ten się rozbije i wiele, wiele innych.
Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały, że w przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym obowiązuje karencja – oznacza to, że przez kilka miesięcy od zawarcia umowy nie otrzymasz odszkodowania nawet w razie zdarzenia. Okres karencji jest różny – w zależności od firmy, lepiej więc to sprawdzić przed podpisaniem umowy.
Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela
Przed zawarciem umowy należy też sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności. Wśród nich na przykład znajduje się prowadzenie działalności gospodarczej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w ubezpieczonym lokalu, niestety szkody powstałe w związku z tą działalnością, nie zostaną objęte ochroną, ponieważ do ubezpieczenia firmy służą inne produkty ubezpieczeniowe.
A czy Ty masz polisę na mieszkanie? Jeżeli nie, to dlaczego? A może planujesz dokonanie takiego zakupu, tylko ciągle masz wątpliwości? Chętnie odpowiem na wszystkie pytania pozostawione w komentarzach. Zapraszam do dyskusji.
Słowa kluczowe: szkody wyrządzone, odpowiedzialność cywilna, oc w życiu prywatnym, życiu prywatnym, oznaczają czynności życia prywatnego, wspólnota mieszkaniowa, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczeniu mieszkania, działa ubezpieczenie mieszkania, zalanie mieszkania, własne mieszkanie, zalania mieszkania, mieszkania, kontekście ubezpieczenia oc nieruchomości, właściciel nieruchomości, właściciela nieruchomości, nieruchomościach wystarczy, każdą nieruchomość, kupić oc, elementy stałe, wysokość odszkodowania, stałe elementy, mieszkania, nieprzewidzianych sytuacjach, rażącego niedbalstwa, ubezpieczenie, mienie powierzone, sprawdź ceny, home assistance, indywidualnych potrzeb, takim przypadku, dochodzić swoich praw, konkretnym przypadku, sprzęt rtv, ramach oc, specjalne pakiety oc, warianty oc, zadawane pytania, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwo ubezpieczeniowe, oc najemcy, nabyć ubezpieczenie, kupić ubezpieczenie oc, jakich specyficznych sytuacjach oc, zdarzeń losowych, życiu prywatnym, sumy ubezpieczenia, ubezpieczenie oc, wypłatę odszkodowania, ubezpieczenie oc, oc w życiu prywatnym, najczęściej zadawane pytania, ubezpieczenie mieszkania, ubezpieczenie nieruchomośco co to jest i jak działa
- Jak inwestować małe kwoty – strategie dla początkujących - 4 grudnia, 2024
- Nieruchomości czy to dobra inwestycja w 2024 roku - 27 listopada, 2024
- Giełda krok po kroku – jak zacząć inwestować w akcje i nie stracić - 20 listopada, 2024