Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie, które zabezpiecza majątek ubezpieczonego. Wspiera go w trudnych sytuacjach, jak po pożarze, zalaniu czy wichurze, która spowodowała poważne szkody. Samo ubezpieczenie jest produktem dość złożonym. Składa się z umowy głównej i całej gamy umów dodatkowych. Wśród tych drugich znajduje się również ubezpieczenie ruchomości domowych. Jak ono działa? Na czym polega i jakie ruchomości można ubezpieczyć? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Ubezpieczenie ruchomości domowych – co to takiego
Ubezpieczenie ruchomości domowych nie jest polisą jednorodną. W jej skład wchodzi bowiem wiele elementów. Firmy ubezpieczeniowe różnie ją interpretują. W niektórych towarzystwach ubezpieczenie ruchomości domowych jest jedną polisą. Wtedy też klient ustala jedną sumę ubezpieczenia i wszystkie przedmioty są nią objęte razem. W innych firmach jest rozbita na poszczególne elementy i każdy z nich ma własną sumę ubezpieczenia.
Co wchodzi w skład ubezpieczenia ruchomości domowych?
Jak wspomniałam, w skład tego dodatku wchodzą różne elementy. Ochroną można więc objąć:
- sprzęt AGD, w tym: kuchenki, zmywarki, lodówki itp.;
- elementy dekoracji wnętrz;
- meble;
- sprzęty RTV;
- biżuterię;
- dzieła sztuki;
- wartości pieniężne;
- ubrania i przedmioty osobistego użytku;
- rowery i części do rowerów;
- zabawki;
- komputery i laptopy;
- instrumenty muzyczne.

Jak widać na podstawie powyższego zestawienia, jest to bardzo bogata lista. Przed podpisaniem umowy z wybranym ubezpieczycielem, warto sprawdzić w dokumentach polisy, co jest w niej uwzględnione. Te informacje znaleźć można w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To istotne, by zapoznać się z tymi zapisami, ponieważ w niektórych sytuacjach o przyjęciu do ubezpieczenia decyduje spełnienie dodatkowych warunków. Biżuteria musi być spisana i skatalogowana, podobnie jak sprzęty RTV czy AGD. Nie zawsze jest taka konieczność, ale niekiedy ubezpieczyciel tego wymaga. W przypadku dzieł sztuki, posiadane przez ubezpieczającego przedmioty, muszą znajdować się na oficjalnej liście dzieł sztuki. Jeżeli na ścianie wisi obraz namalowany przez miejskiego malarza, to mimo wartości sentymentalnej, nie jest on dziełem sztuki. O tym też trzeba pamiętać.
Jak ubezpieczyć ruchomości domowe?
Przede wszystkim należy się zastanowić, co w mieszkaniu stanowi wartość, która ma być zabezpieczona. Najlepiej zrobić sobie taką listę i podczas przeglądania dostępnych ofert ubezpieczenia, porównać ją z propozycją danej firmy. Jeżeli propozycja będzie się pokrywała z listą, to można rozważyć to ubezpieczenie. Drugim krokiem jest analiza sum ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia to kwota, która zostanie wypłacona w razie zdarzenia. Jeżeli w domu sprzęty są drogie, wysokiej klasy i dobrej jakości, to nie ma sensu oszczędzanie na ubezpieczeniu. Najlepiej wykupić polisę na taką kwotę, która pozwoli je odkupić, gdyby zostały zniszczone. Przy wybieraniu ubezpieczenia ruchomości domowych możesz usłyszeć pytanie o to, czy chcesz ubezpieczyć wyposażenie mieszkania na wartość rzeczywistą czy odtworzeniową. Warto wiedzieć, jaka jest między nimi różnica.
Wartość rzeczywista a wartość odtworzeniowa
Wartość rzeczywista ubezpieczanego przedmiotu to jego wartość w chwili zdarzenia. Kupiłeś za 3000 laptopa, to po roku jego wartość to jakieś 2000. W przypadku ubezpieczenia na wartość rzeczywistą, ubezpieczony nie otrzyma więc 3000 a 2000, bo tyle był wart jego sprzęt. Wartość odtworzeniowa to nieco inne rozwiązanie. Takie ubezpieczenie pozwala odkupić sprzęt o takich samych parametrach. W efekcie nie ma znaczenia, jaka była wartość zniszczonego laptopa. Ważne, za ile można dziś kupić taki sam. Z reguły wartość sprzętu użytkowanego spada szybciej niż na rynku. Oznacza to, że ten używany laptop po roku może mieć wartość 2000, bo eksploatacja obniżyła jego koszty. Jednak w sklepie, taki sam sprzęt może kosztować 2500 – 2700. Przy ubezpieczeniu w trybie wartości odtworzeniowej, ubezpieczony otrzyma tyle pieniędzy, by taki sam sprzęt odkupić. Polisa będzie wówczas nieco droższa, ale jednocześnie korzystniejsza.

Ubezpieczenie ruchomości domowych – co jeszcze warto wiedzieć?
Przede wszystkim, trzeba pamiętać, żeby wszystkie zakupione sprzęty miały dowody zakupu. To nie tylko potwierdzenie, że ubezpieczony je miał. To również potwierdzenie ich parametrów i wartości, co jest istotne przy ustalaniu kwoty ubezpieczenia. Jeżeli wartości ruchomości domowych znacznie wzrośnie przez dokupienie jakiegoś wartościowego sprzętu, to istotne jest zgłoszenie tego do ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel wówczas zaproponuje weryfikację sumy ubezpieczenia. Składka wzrośnie, ale nieznacznie, natomiast suma ubezpieczenia będzie odpowiadała wartości posiadanych sprzętów.
Podsumowanie:
1. Ubezpieczenie ruchomości domowych to inaczej ubezpieczenie wyposażenia mieszkania;
2. Można je wykupić jako jednolitą umowę lub jako zlepek kilku mniejszych;
3. Ubezpieczyć należy wszystko, co ma wartość materialną;
4. Suma ubezpieczenia powinna odzwierciedlać wartość przedmiotów;
5. Można ubezpieczyć sprzęty na ich wartość rzeczywistą lub odtworzeniową;
6. Przez cały okres ochrony ubezpieczeniowej należy przechowywać dowody zakupu, które pomogą przy późniejszej wycenie strat.
Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do mnie. Z przyjemnością pomogę w rozwianiu wszelkich wątpliwości.
Funkcja trackback/Funkcja pingback