Zaznacz stronę

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje, jakie zdarzenia uwzględnia, a jakich zdarzeń nie włącza do swojej odpowiedzialności? To najczęściej stawiane pytania. Osoby, które interesują się polisą na życie, chcą wiedzieć, w jakim zakresie będą otoczone ochroną ubezpieczeniową. W poniższym tekście wyjaśnię wszystkie najważniejsze kwestie.

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Ubezpieczenie na życie składa się z dwóch części:

 • umowa główna;
 • umowy dodatkowe.

Kształt każdej z nich zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto jednak wiedzieć, czego w ogóle można się tam spodziewać.

Co obejmuje umowa główna ubezpieczenia na życie?

Najczęściej w skład umowy głównej wchodzą następujące ubezpieczenia na wypadek:

 • śmierci;
 • trwałego inwalidztwa;
 • trwałej niezdolności do pracy.

Jeżeli dojdzie do jednego z tych zdarzeń, firma ubezpieczeniowa wypłaci pieniądze. W niektórych sytuacjach towarzystwa oferują również “przejęcie opłacania składek”. Oznacza to, że gdy zajdą określone okoliczności, klient zostanie zwolniony z konieczności opłacania składek, ale polisa dalej będzie aktywna. W tej sytuacji, w razie jego śmierci, bliscy otrzymają świadczenie mimo tego, że składkę opłaca ubezpieczyciel.

ubezpieczenie na życie - co obejmuje

Co obejmują umowy dodatkowe?

Umowy dodatkowe zależne są również od firmy ubezpieczeniowej i od samego produktu. Może być tak, że jeden ubezpieczyciel udostępnia dwa lub więcej produktów chroniących życie i zdrowie. Każdy jednak oferuje inny zakres ochrony i odpowiedzialności. Zasadniczo, w ramach umów dodatkowych znaleźć można:

 • ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób;
 • ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu;
 • na wypadek operacji;
 • na wypadek uszczerbku na zdrowiu;
 • następstw nieszczęśliwych wypadków;
 • udaru i zawału;
 • chorób nowotworowych;
 • niezdolność do samodzielnego życia.

To najczęściej pojawiające się zdarzenia, choć lista nie wyczerpuje wszystkich, jakie są uwzględniane przez ubezpieczenia. Jak sprawdzić, która firma ubezpieczeniowa oferuje najszerszą ochronę? Gdy chcesz porównać jedno czy drugie ubezpieczenie na życie, ranking będzie bardzo pomocny.

ranking ubezpieczeń na życie

Ubezpieczenie na życie – ranking

Wielu pośredników ubezpieczeniowych i portali, które pośredniczą w zawieraniu umów ubezpieczenia tworzy własne rankingi firm, jak i konkretnych polis. Gdy sprawdzasz jakieś ubezpieczenie na życie – ranking może być bardzo pomocny. Pokaże, jak dany produkt czy dane towarzystwo wygląda na tle innych podobnych.

Rankingi tworzone są z uwzględnieniem różnorodnych kryteriów. Czasem jest to obsługa klienta, czasem zakres odpowiedzialności, a czasem składka. Zależnie od tego, co dla Ciebie jest najważniejsze, możesz przejrzeć odpowiedni ranking. Znajdziesz tam nie tylko uszeregowane polisy, od najlepszej do najgorszej, ale również, niektóre rankingi, mają swoje uzasadnienia. Im więcej wiesz, tym łatwiej będzie Ci dokonać wyboru. Ważną kwestią w tym miejscu są również składki. Omówiony był zakres ubezpieczenia i sposób porównania produktów, pod różnymi kontami. Trzeba jednak wiedzieć, że to, co ubezpieczenie na życie obejmuje i to, ile kosztuje, idą ze sobą w parze. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka. W określeniu, ile kosztuje ubezpieczenie na życie, kalkulator będzie bardzo pomocny. Warto z niego skorzystać.

kalkulator ubezpieczenia na życie

Ubezpieczenie na życie kalkulator

Wiele portali finansowych udostępnia różnorodne kalkulatory ubezpieczenia. Wśród nich są również te, które pozwolą na przeliczenie składki ubezpieczenia na życie. Wystarczy podać wszystkie swoje dane, których wymaga formularz i zaznaczyć zakres ochrony, jaki Cię interesuje. Po kilku minutach nie tylko otrzymasz składki, ale również ranking ubezpieczeń na życie. Zwykle strony, które oferują kalkulatory, udostępniają również możliwość porównania różnych cen i produktów. To najlepszy sposób na to, by wśród polis o podobnym zakresie wybrać tę, która jest realnie najtańsza.

W skrócie:
1. Ubezpieczenie na życie obejmuje ochronę życia i zdrowia;
2. W razie Twojej śmierci pieniądze otrzymają Twoi bliscy. W razie utraty zdrowia, to Ty je otrzymasz;
3. Zakres ochrony różni się zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego i oferowanego produktu;
4. Chcesz wybrać najlepsze dla Ciebie ubezpieczenie na życie? Ranking będzie pomocny. Zbiera i w jednym miejscu porównuje kilka lub kilkanaście produktów, możesz wybrać najlepszy i najtańszy;
5. Nie chcesz, by zaskoczyła Cię składka? Wybierając ubezpieczenie na życie, wykorzystaj kalkulator online. W kilka minut poznasz wysokość składki i zobaczysz, która oferta, w wybranym przez Ciebie zakresie, jest najtańsza.

Masz pytania? Śmiało, zadaj je! Po to jestem, by na nie odpowiedzieć.