Zaznacz stronę

Ubezpieczenie na życie to polisa dobrowolna. Jego wykupienie uzależnione jest od woli i chęci samego ubezpieczonego. To, na jaką kwotę zawierasz polisę oraz jakie umowy do niej włączysz zależy od Twojej decyzji. A jakie znaczenie ma tak naprawdę takie ubezpieczenie i kiedy może się przydać?

Ubezpieczenie na życie – jak działa?

Ubezpieczenie na życie działa w momencie nieszczęśliwego zdarzenia. Zależnie od zakresu wybranych umów, jeżeli dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, firma ubezpieczeniowa wypłaci odpowiednie, wcześniej ustalone świadczenie. Z uzyskanych pieniędzy można opłacić sobie leczenie, uzupełnić budżet domowy, który uszczuplony zostaje z powodu choroby, czy też zabezpieczyć się na ewentualną rehabilitację. Takie działanie jest nie tylko bardzo odpowiedzialnym podejściem do sprawy, ale również bardzo praktycznym. Leczenie kosztuje i to bardzo dużo. Jeżeli dysponuje się odpowiednimi środkami, można to leczenie opłacić bez obaw o nadwyrężenie pieniędzy przeznaczonych na życie.

ubezpieczenie na życie

Polisa życiowa – jak jest skonstruowana

Polisa życiowa składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest ubezpieczenie życia. Osoba ubezpieczona decyduje, na jaką kwotę chce ubezpieczyć swoje życie. W razie jej śmierci, osoby, które zostaną wskazane jako uposażone, otrzymają ustaloną kwotę. W ten sposób rodzice mogą zabezpieczyć swoje dzieci lub małżonkowie siebie nawzajem. Jest to szczególnie cenna forma zabezpieczenia, gdy ubezpieczony ma na siebie zaciągnięty kredyt hipoteczny lub małżonkowie razem taki kredyt posiadają. W razie śmierci małżonka, pieniądze z ubezpieczenia możesz przeznaczyć na spłatę kredytu, co powoduje, że uwolnisz się od zobowiązań finansowych. To bardzo praktyczne i rozsądne rozwiązanie. I choć nie ukoi bólu po stracie ukochanej osoby, to z pewnością pomoże się życiowo pozbierać.

Ubezpieczenie zdrowia

Polisa ubezpieczeniowa na życie to również ubezpieczenie zdrowia. Zależnie od decyzji ubezpieczonego można wybrać ubezpieczenie na wypadek:

  • poważnych chorób
  • pobytu w szpitalu
  • operacji
  • uszczerbku na zdrowiu
  • inwalidztwa
  • niezdolności do pracy
  • niezdolności do samodzielnego życia
  • zachorowania na raka
  • następstw nieszczęśliwych wypadków.
polisa na życie

To, które ubezpieczenie wybierzesz zależy od Ciebie. Tak samo jak suma ubezpieczenia. Musisz wiedzieć, że do każdej z umów dodatkowych (bo tak nazywa się umowy zdrowotne) ustalasz odrębną sumę ubezpieczenia. Ubezpieczenie jest „szyte na miarę” Twoich potrzeb. Pieniądze otrzymane z polisy można przeznaczyć na prywatne wykonanie badań – co znacznie skróci czas oczekiwania na nie, czy też na odbycie prywatnych konsultacji. Wiadomo bowiem, jak wielką rolę odgrywa czas przy diagnozowaniu poważnego schorzenia i rozpoczęciu leczenia. Im szybciej podejmiesz pewne kroki, tym większa szansa na wyleczenie. Właśnie dlatego prywatne kliniki mogą być tak ważne, a na to właśnie potrzebne są pieniądze.

Ubezpieczenie na życie – rozszerzenie ubezpieczenia

Polisa na życie to nie tylko ochrona. Możesz dodatkowo rozszerzyć ją również o oszczędności. Nie wszystkie produkty i nie wszystkie firmy oferują taką opcję. Warto więc sprawdzić wcześniej, czy wybrana polisa udostępnia taką możliwość. Przed podpisaniem umowy zaś warto dokładnie i starannie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania, żeby wybrać rzeczywiście najlepsze dla siebie ubezpieczenie.