Zaznacz stronę
dobre ubezpieczenie turystyczne

Co grozi za brak ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny? To pytanie powinien sobie zadać każdy, kto planuje taką podróż i świadomie rezygnuje z tej formy ochrony. Oczywiście, ubezpieczenie przy wyjeździe za granicę nie jest obowiązkowe (w większości krajów, są takie, które tego wymagają). Jednak jego posiadanie powinno wynikać nie z przepisów prawa, a ze zdrowego rozsądku.

Ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny

Masz prawo zabrać ze sobą nawet dwa ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny. Pierwsze z nich to karta EKUZ, a drugie to indywidualne ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) wydawana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Każda osoba ubezpieczona może złożyć wniosek o taką kartę i zostanie ona wydana bezpłatnie. 

Działanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest proste. Gdy skorzystasz z pomocy medycznej za granicą, to koszty tej pomocy pokryje NFZ. Ograniczeniem jest jednak to, że Fundusz przeleje na konto zagranicznej placówki tylko tyle, ile za ten sam zabieg zapłaciłby w Polsce za tego pacjenta.

co grozi za brak ubezpieczenia

Jeżeli więc na wyjeździe za granicę dopadnie Cię atak wyrostka to szpital, który przeprowadzi operację wystawi rachunek dla polskiego NFZ. Gdy koszt operacji wyrostka “tam”, równy jest kosztowi w Polsce, to NFZ pokryje całość operacji. 

Jeżeli koszt “tam” jest wyższy niż w Polsce, to NFZ opłaci tylko tyle, ile zapłaciłby w Polsce. Resztę płaci pacjent – turysta. Jeżeli koszt “tam” jest niższy niż w Polsce, to NFZ zapłaci tyle, ile to rzeczywiście kosztowało. 

Refundacja dotyczy tylko zdarzeń nagłych, które są formą ratowania zdrowia lub życia. Jeżeli planujesz operację za granicą, NFZ nie zwraca pieniędzy za ustalone zabiegi. Właśnie dlatego potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd za granicę. 

Ponadto, karta działa wyłącznie w krajach europejskich. 

Co mnie czeka, gdy zachoruję, a nie mam ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny?

W czasie pobytu za granicą nie przysługuje Ci żadne państwowe ubezpieczenie. Dlatego też, jeżeli coś Ci się stanie i konieczne będzie rozpoczęcie leczenia – zapłacisz za nie z własnych pieniędzy. 

Przy drobnych urazach i konsultacjach lekarskich koszt może sięgnąć kilkuset złotych. To kwota, którą da się zorganizować. Jeżeli konieczna będzie hospitalizacja, badania szpitalne czy operacja, koszty wzrosną i mogą sięgnąć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

W skrajnych przypadkach, może to być nawet przeszło 100 000 złotych. Jesteś gotów sprzedać swój dom, by opłacić leczenie za granicą? 

Karta EKUZ może też nie zawsze wystarczyć. Raz, że ogranicza refundację do wysokości kosztów zabiegów wykonywanych w Polsce. Te zaś nie zawsze są tak samo wycenione, jak za granicą. A dwa, pokrywa wyłącznie te koszty, które w danym kraju pokrywa państwo. 

Opieka medyczna jest zaś różnie zorganizowana, zależnie od kraju. Z czym można się spotkać?

  • pełna opieka medyczna finansowana przez państwo (jak w Polsce);
  • system partycypacyjny – główne koszty bierze na siebie państwo, pacjent dopłaca za wizytę u lekarza, część kosztów pobytu w szpitalu;
  • system podzielony – państwo opłaca wizyty lekarskie i pobyt w szpitalu, ale za grupy ratowników medycznych, wyżywienie w szpitalu płacą pacjenci.

Jeżeli znajdziesz się w kraju, w którym obowiązuje drugi lub trzeci system, to z kartą EKUZ otrzymasz refundację kosztów “państwowych”. Za karetkę, jedzenie, pobyt w szpitalu i tak sam zapłacisz. Przy skomplikowanych zdarzeniach czy długotrwałym leczeniu, koszty mogą sięgnąć niebotycznych sum.

ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny

Co grozi za brak ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny?

Przede wszystkim stres, komplikacje, utrudnienia, a czasem nawet bankructwo. Trzeba się zadłużyć, zapożyczyć, by zapłacić szpitalowi należne pieniądze. 

Koszty psychiczne, emocjonalne, a co za tym idzie i zdrowotne, nie są tego warte. Szczególnie, gdy uświadomisz sobie, że polisa kosztowała 100 – 200 zł, a teraz do zapłaty masz 60 000 czy 70 000zł. 

Indywidualne ubezpieczenie turystyczne jest w tym wypadku doskonałym wsparciem. Nawet jeżeli masz kartę EKUZ, to, możesz za jej pomocą, pokryć część kosztów. Resztę natomiast opłacisz z odszkodowania, wypłaconego z polisy. W przypadku ubezpieczenia na wyjazd za granicę, ubezpieczyciel nie patrzy, jakie koszty chcesz pokryć z odszkodowania. Oczywiście pod warunkiem, że zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową.

dobre ubezpieczenie turystyczne

Jeżeli należy się wypłata, to ubezpieczyciel ją zrealizuje, a Twój budżet na tym w żaden sposób nie ucierpi. 

Możesz się ubezpieczyć na 100 000 zł lub 200 000 zł. Suma zależna jest od wielu czynników. Co najważniejsze, to takie pieniądze pomogą Ci pokryć wszystkie koszty, jakich będzie od Ciebie oczekiwać służba zdrowia w danym kraju. 

Na koniec, warto wspomnieć, że nie wszędzie można pojechać bez ubezpieczenia turystycznego. Niektóre kraje (Białoruś, Iran, Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina) w swoich przepisach zastrzegły, że obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne musi mieć każdy turysta. 

Bez tego nie zostaniesz wpuszczony na teren danego państwa. Takie działanie ma uchronić lokalną służbę zdrowia przed kosztami leczenia turystów, z których potem trudno jest ściągnąć płatności. 

Kraje, które wprowadziły obowiązkowe ubezpieczenie turystyczne znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W takim wypadku, przy braku ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny grozi Ci po prostu podróż powrotna tego samego dnia, co przyjedziesz.

Podsumowanie i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ubezpieczenie podróżne możesz rozszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Nie jest to polisa obowiązkowa (nie jest uwzględniona w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych) i za brak ubezpieczenia oc w życiu prywatnym nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Warto jednak wiedzieć, że taka polisa może Cię zwolnić z odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone osobom trzecim. Brak OC wiąże się z tym, że to Ty płacisz za takie szkody. 

I pewnie przychodzi Ci tu na myśl przypadkowe przewrócenie innej osoby czy wytrącenie jej z ręki telefonu komórkowego. To też szkody, ale ich rekompensata będzie dla Ciebie w zasięgu możliwości. 

Pomyśl sobie jednak, że spowodujesz wypadek samochodowy. W takiej sytuacji koszty leczenia poszkodowanego czy rekompensaty za poniesione przez niego straty będą znacznie większe i będzie trzeba je pokryć z własnej kieszeni. 

Może się tak zdarzyć, że poszkodowany otrzyma pieniądze wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To jednak nie zwalnia Cię z rozliczenia. Będziesz wówczas zobowiązany/zobowiązana do zwrócenia tych pieniędzy. 

Zakres ubezpieczenia turystycznego możesz też rozszerzyć o dodatkowe aspekty finansowe, jak ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego. To akurat nie wpłynie na jakość czy finansowanie medyczne w razie zachorowania, co jest głównym tematem tego tekstu, ale może być dla Ciebie wsparciem w przypadku utraty cennych dla Ciebie rzeczy. 

Pamiętaj też, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty leczenia w przypadku zdarzeń losowych, jak wypadek samochodowy, innego rodzaju wypadek czy nagłe zachorowanie. Nie będzie finansowało leczenia związanego z chorobami przewlekłymi czy planowanego leczenia szpitalnego. 

Przy tej okazji warto wspomnieć, że warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które maksymalnie zaspokoi Twoje zdrowotne (i nie tylko) potrzeby. Nie decyduj się na plan minimum. Wybierz polisę, która naprawdę będzie dla Ciebie pomocna. 

Jedną z ciekawszych opcji, które warto rozważyć jest zakup leków. W takim przypadku w ramach ubezpieczenia albo ktoś zatrudniony przez ubezpieczyciela dostarczy Ci leki pod wskazany adres, albo otrzymasz zwrot kosztów po ich samodzielnym wykupieniu. 

admin