Zaznacz stronę

Ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe za granicę to wyłącznie prawo podróżnego, a powinien być jego obowiązek. Mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji, jakie będzie trzeba ponieść w razie poważnego zachorowania w obcym kraju lub gdyby doszło tam do wypadku. Ubezpieczenie nie przywróci zdrowia i nie uchroni przed nieszczęściem. Z pewnością jednak uchroni przed bankructwem.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny jest koniecznością

Podam kilka powodów w punktach, dlaczego takie ubezpieczenie trzeba mieć:

1. za granicą nie masz państwowego ubezpieczenia zdrowotnego;

2. to oznacza, że płacisz za wszystkie procedury medyczne podjęte względem Ciebie, od konsultacji lekarskiej po ratowanie życia;

3. karetka to nie taksówka – za transport płaci się ogromne pieniądze, bo jest to wynagrodzenie dla lekarzy i ratowników, a nie tylko podwózka do szpitala;

4. ceny świadczeń medycznych są różne w różnych krajach. W jednym nastawienie złamanej nogi będzie kosztowało 5000 zł, w innym będzie kosztowało 15000zł. Do tego dochodzą koszty dodatkowe;

5. w przypadku większości nieszczęśliwych zdarzeń, lekarze podejmują różnorodne procedury medyczne (konsultacja, badania, dodatkowe badania, leczenie, kontrola). Każda z nich kosztuje od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Złamanie nogi może Cię kosztować 20 000 zł (albo i więcej);

6. pobyt w szpitalu jest liczony osobno. W większości krajów pobyt w szpitalu nie jest darmowy, nawet dla ubezpieczonych.

Pacjenci płacą za każdą spędzoną w nim dobę hotelową. Koszty zaczynają się od 200 zł. Za tygodniowy pobyt zapłacisz 1400zł, a to tylko szpital, do tego koszt procedur medycznych;

7. nie zawsze stan zdrowia pozwala na powrót samolotem/samochodem do domu. Trzeba skorzystać z transportu medycznego – koszt za kilometr może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Transport z Hiszpanii do Polski może kosztować 6000zł (przy założeniu, że koszt kilometra to 20zł).

8. możesz nie przeżyć wypadku, więc Twoi bliscy zapłacą za transport Twoich zwłok ogromne pieniądze. Taki transport jest kosztowny z uwagi na konieczność utrzymania odpowiedniej temperatury. Jeden wypadek, nawet średnio niebezpieczny, może Cię kosztować około 50 000zł. To duża kwota.

ubezpieczenie turystyczne

Co daje ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe za granicę?

Dla ułatwienia, również podam w punktach:

1. Pieniędzmi z polisy opłacisz pobyt w szpitalu i wszelkie badania, jakie będą Ci zlecone. Pokrycie kosztów leczenia w czasie podróży zagranicznej jest ogromnym i bardzo znaczącym wsparciem. 

2. Opłacisz dobę hotelową za każdy dzień pobytu w szpitalu. Pamiętaj jednak, że by było to możliwe musisz wykupić opcję, jaką jest ubezpieczenie zdrowotne. 

3. Limitem wypłat jest wyłącznie suma ubezpieczenia. Jeżeli ubezpieczysz się na 150 000 zł, a koszt leczenia to 100 000 zł – takie pieniądze otrzymasz i ze swoich własnych nie wydasz ani złotówki. Weź to pod uwagę planując swój wyjazd za granicę.

4. z polisy zapłacisz za karetkętransport medyczny do domu, a nawet transport zwłok w najgorszym wypadku;

5. ubezpieczenie na wyjazd za granicę może obejmować również ubezpieczenie bagażu lub samej podróży – otrzymasz pieniądze, gdy bagaż zaginie lub samolot będzie opóźniony;

6. ubezpieczenie za granicą daje Ci poczucie bezpieczeństwa, możesz podjąć leczenie nie martwiąc się, że staniesz się po nim bankrutem;

7. ubezpieczenie podróżne jest stosunkowo tanie, a przykładowe 150 000 sumy ubezpieczenia można zyskać już za 100 zł składki.

8. polisa podróżna może obejmować również koszty akcji poszukiwawczej – jak zaginiesz, ani Ty, ani bliscy nie zapłacą za wykorzystanie sprzętu i ludzi do tego, by Cię odnaleźć.

ubezpieczenie w podróży

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne przy wyjeździe za granicę?

Trzymając się konwencji, będzie w punktach. Odpowiedz sobie na te pytania:

1. Dokąd jedziesz?

2. Jakie są tam koszty leczenia? (można to znaleźć na stronie ministerstwa zdrowia);

3. Jakie aktywności planujesz podejmować, które z nich są potencjalnie zagrażające?

4. Czego jeszcze się obawiasz?

5. Czy sprawdziłeś różne polisy turystyczne dostępne na rynku?

Odpowiedzi na te pytania pomogą w dopasowaniu właściwej ochrony. Gdy już ustalisz sobie zakres ochrony, porównaj dostępne polisy. W ten sposób wybierzesz zarazem najlepszą i najtańszą. Porównując ubezpieczenia turystyczne, ranking może się okazać bardzo pomocny. Warto też rozważyć ubezpieczenie turystyczne online. Zakup przez internet bardzo często jest znacznie tańszą opcją, niż tradycyjna wizyta u agenta w oddziale. Podsumowując, ubezpieczenie turystyczne, które dopasowane jest finansowo do realiów kraju, do którego jedziesz, to poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie choroby, stać Cię będzie na leczenie.

Kilka innych istotnych informacji, jakie warto mieć wybierając ubezpieczenie turystyczne i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Dla utrzymania stylu również będzie w punktach.

 1. Wszystkie istotne informacje, dotyczące ubezpieczenia turystycznego znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zanim podpiszesz umowę, zapoznaj się z tym dokumentem dokładnie. To najlepszy sposób, by mieć pewność, że to, co kupujesz, zaspokoi Twoje potrzeby.
 2. Ubezpieczenie kosztów leczenia to wsparcie, które ma bardzo praktyczny wymiar. Chroni Cię przed finansowymi skutkami zachorowania podczas pobytu za granicą.
 3. W ramach ubezpieczenia turystycznego możesz rownież skorzystać z ochrony w czasie uprawiania sportów wysokiego ryzyka. Musisz jednak zgłosić ubezpieczycielowi, że masz takie plany. Jeżeli to zataisz, to ubezpieczenie nie zadziała. Amatorskie uprawianie sportu nie wymaga zgłoszenia, chyba że są to sporty ekstremalne lub, jak wspomniałam, wysokiego ryzyka. 
 4. W razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej nie musisz się zastanawiać, czy Cię na to stać. Nie musisz się martwić o koszty leczenia – pod warunkiem oczywiście, że ubezpieczysz się przed wyjazdem. 
 5. Ubezpieczenie podróży zagranicznej to nie tylko wsparcie w razie zachorowania czy wypadku. Przy zakupie ubezpieczenia możesz je również rozszerzyć o dodatkowe opcje, jak wypłatę odszkodowania za zgubienie bagażu czy sprzętu sportowego w trakcie podróży zagranicznej.
 6. Ważnym aspektem ubezpieczenia turystycznego jest suma gwarantowana kosztów leczenia. Sprawdź ją zanim podpiszesz umowę. Ochrona ubezpieczeniowa jest kompleksowa nie tylko wtedy, gdy obejmuje wszelkie możliwe zdarzenia, ale również wtedy, gdy odpowiednio je finansowo pokrywa.
 7. Ubezpieczenie na wyjazd możesz też rozszerzyć o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – jeżeli spowodujesz szkody u osoby trzeciej, ubezpieczyciel finansowo je zrekompensuje.
 8. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne możesz sprawdzić w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.
 9. Pamiętaj, że choroby przewlekłe nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. Podobnie nie są nią objęte następstwa chorób przewlekłych.
 10. Warto również wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pamiętaj, że wspomniane następstwa nieszczęśliwych wypadków mogą wiązać się z koniecznością długotrwałej rehabilitacji, dlatego warto objąć je ochroną.

Co jeszcze warto wiedzieć?

 1. Zakres ubezpieczenia turystycznego ustalany jest wspólnie z osobą zainteresowaną. Zadbaj więc, by znalazło się w nim wszystko, co jest Ci potrzebne. 
 2. Ubezpieczenia zagraniczne doskonale sprawdzają się w razie nagłego zachorowania, a dodatkowo mogą opłacić również transport ubezpieczonego do innej placówki medycznej lub do kraju, gdy z powodu zachorowania zachodzi taka konieczność.
 3. Leczenie stomatologiczne również może być opłacone z pieniędzy z polisy pod warunkiem, że jest to leczenie nagłe, a nie planowane wcześniej. 
 4. Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego kieruj się swoimi potrzebami i oczekiwaniami, a nie jedynie wysokością składki.
 5. Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego sprawdź w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia wyłączenia odpowiedzialności, żeby potem nie było zaskoczenia. 
 6. W razie zachorowania zbieraj dokumentację medyczną, będzie Ci ona potrzebna do wypłaty odszkodowania.
 7. Najlepsze ubezpieczenie turystyczne to takie, które pokrywa koszty leczenia ambulatoryjnego, leczenia szpitalnego i inne opcje w taki sposób, że nie musisz już nic dokładać z własnych pieniędzy.
 8. Ustal sumę ubezpieczenia na podstawie kosztów leczenia w kraju, do którego się udajesz. 
 9. Polisa ubezpieczeniowa może również obejmować zwrot kosztów wycieczki w przypadku rezygnacji z podróży. Musisz jednak wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji.
 10. Towarzystwo ubezpieczeniowe może również zrekompensować koszty dalszego leczenia, ale sprawdź czy faktycznie zakres ubezpieczenia turystycznego to obejmuje. 
admin