Rodzaje kont bankowych dostępnych na rynku

Rodzaje kont bankowych są różne, a samo konto jest dziś jednym z podstawowych produktów bankowych. W zasadzie wszyscy pełnoletni powinni już takie konto posiadać. Wielokrotnie jednakże zdarza się tak, że również nastolatkowie mają własne rachunki bankowe. Jest to możliwe dzięki temu, że banki udostępniają swoim klientom taką właśnie usługę.

rodzaje kont bankowych

Rodzaje kont bankowych

Konto bankowe oferowane przez banki zostało jasno i jednoznacznie opisane przez prawo bankowe. Jest to ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku. I tak, zgodnie z tą ustawą banki mogą dla swoich klientów prowadzić różne rodzaje rachunków bankowych. Są to między innymi:

  • rachunki rozliczeniowe
  • rachunki lokat
  • rachunki oszczędnościowe
  • rachunki powiernicze.

Zależnie od tego, czemu ma służyć dany rachunek, zakłada się odpowiedni z nich. To również wpływa na specyfikę rachunku i zasady obowiązujące przy jego zakładaniu i prowadzeniu.

Przeglądając ofertę rachunków bankowych można znaleźć jeszcze inne wyliczenie. Z jednej strony zostało ono wprowadzone, żeby klienci bez problemu mogli rozróżnić te produkty między sobą, a z drugiej strony, chodzi o to, by łatwiej dopasować ofertę do potrzeb i oczekiwań klienta.

konta bankowe

I tak, w bankach najczęściej proponowane są następujące rachunki bankowe:

  • rachunki osobiste
  • rachunki firmowe
  • rachunki oszczędnościowe
  • rachunki walutowe
  • rachunki młodzieżowe lub studenckie

Już sama nazwa wskazuje, dla kogo są one przeznaczone i jakie mają zastosowanie.

Wszystkie wymienione powyżej rachunki zostaną omówione w kolejnych artykułach. W tym miejscu najważniejsze jest na razie przedstawienie ogólnych zasad i wskazanie różnorodnych produktów.

Konto bankowe – zasady zakładania

Żeby założyć konto bankowe konieczne jest posiadanie dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Może to być paszport lub prawo jazdy. Niekiedy banki oczekują pokazania dwóch dokumentów. Jest to forma weryfikacji ich prawdziwości. Jeżeli wszystkie dane na obydwu dokumentach się zgadzają, oznacza to, że są one wiarygodne.

Po zgłoszeniu w banku zainteresowania kontem bankowym, pracownik zadaje kilka istotnych pytań, które mają zweryfikować, który produkt będzie dla klienta najbardziej odpowiedni. Niektóre placówki dysponują bowiem kilkoma rodzajami kont firmowych czy kont osobistych. To, które z nich będzie najlepiej spełniało wymagania i oczekiwania klienta, można ustalić właśnie poprzez krótką rozmowę i kilka ważnych pytań.

Po dokonaniu wyboru, pracownik banku przygotowuje umowę prowadzenia rachunku bankowego. Zawarte w niej są takie informacje jak, zasady oprocentowania, rozwiązania umowy, opłata za prowadzenie rachunku, opłata za kartę do rachunku, promocje, zniżki i rabaty. Do umowy musi zostać dołączona również Tabela Opłat i Prowizji. To istotne źródło informacji na temat kosztów, które klient będzie musiał ponieść w trakcie korzystania z rachunku. To również źródło informacji na temat ewentualnych korzyści i zysków.

Tabela Opłat i Prowizji do konta bankowego

W kolejnych tekstach zostaną zaprezentowane nie tylko rodzaje kont, ale również konkretne produkty, wraz z obowiązującymi w nich zasadami. Dlatego też zachęcam do śledzenia, jeżeli ktoś z Was jest zainteresowany założeniem własnego rachunku i szuka najbardziej odpowiedniego dla siebie.

 

 

About the author: Dorota

Leave a Reply

Your email address will not be published.